Eurowizja Junior 2020 odbędzie się w Polsce. Pojawiają się głosy, że cała impreza powinna zostać zorganizowana w Krakowie. Większość radnych wyraża taką opinię, jednak są też przeciwnicy tego pomysłu. Na zebraniu odbyła się na ten temat kilkudziesięciominutowa dyskusja.

W minioną środę na spotkaniu radni Krakowa przyjęli uchwałę kierunkową, w której proszą Jacka Majchrowskiego, prezydenta miasta, o zwrócenie się do Europejskiej Unii Nadawców oraz Telewizji Polskiej z taką propozycją. Za zorganizowaniem Eurowizji Junior 2020 w Krakowie było 27 radnych, przeciw 10, zaś 4 wstrzymało się od głosu.

- Kraków wreszcie powinien zacząć myśleć o ludziach młodych. Może my w większości nie słuchamy takiej muzyki, nie oglądamy takich artystów(…). Ale jako radni musimy pamiętać, że są młodsi mieszkańcy Krakowa, dla których takie wydarzenie byłoby życiowym przeżyciem – zaznaczał jeden z pomysłodawców, Michał Drewnicki.

Podkreślano także, że Viki Gabor, która wygrała ostatnią edycję Eurowizji Junior, pochodzi z Krakowa, więc Tauron Arena w jej mieście to dobre miejsce na organizację imprezy. Mówiono również o promocji miasta.

Część radnych nie podzielała entuzjazmu zwolenników pomysłu. Uważają, że miasto na tym nie zyska, zaś wydatki Krakowa związane z organizacją Eurowizji Junior wyniosłyby 4-5 milionów złotych.

- Przebija się impreza, a nie miasto. Nie podoba mi się wykorzystywanie dzieci do tego typu imprez, które być może w ogóle nie powinny być w taki sposób eksponowane - mówiła Małgorzata Jantos z KO.

- Nie jest to konkurs, który pomaga branży muzycznej w Krakowie. To raczej event, który jest jednorazowym fajerwerkiem, a nie jest wspieraniem uczestnictwa młodzieży w kulturze i sztuce, wspieraniem debiutantów – wtórowała jej Nina Gabryś z KO.

Podkreślano także, że Tauron Arena w Krakowie musiałaby być zamknięta na trzy tygodnie, by przygotować w niej imprezę takiego kalibru.

Prezydent Krakowa już wcześniej nie popierał organizacji Eurowizji Junior 2020 w Krakowie, gdyż – jak mówił – koszty przewyższą zyski, które impreza przyniesie miastu. Poinformował, że Telewizja Polska zwróciła się z taką propozycją do miasta, lecz nie rozpoczęto rozmów w tej sprawie.

Warto przypomnieć – kraj, z którego pochodzi zwycięzca Eurowizji Junior, może, lecz nie musi, wyrazić chęć jej organizacji. Mogą zgłosić się wszyscy chętni nadawcy publiczni. O tym, gdzie odbędzie się Eurowizja Junior, zadecyduje Europejska Unia Nadawców. Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony gospodarz konkursu, jednak mówi się, że Polska jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem.

Przypomnij sobie o… MICHAŁ WIŚNIEWSKI OŚWIADCZYŁ SIĘ NOWEJ PARTNERCE. CZY BĘDZIE PIĄTY ŚLUB W ŻYCIU LIDERA "ICH TROJE"

Jak informował portal Życie: PIOTR ADAMCZYK POWIĘKSZYŁ RODZINĘ. OBUDZIŁ SIĘ W NIM INSTYNKT OPIEKUŃCZY

Portal Życie pisał również o… TERESA LIPOWSKA TRAFI DO DOMU OPIEKI? SZCZERE WYZNANIE GWIAZDY M JAK MIŁOŚĆ. „STAROŚĆ BĘDĘ SPĘDZAŁA TUTAJ”