Wiosna to czas, w którym kleszcze zaczynają swoją wzmożoną aktywność. Te pajęczaki potrafią narobić wiele spustoszenia w organizmie ludzkim lub zwierzęcym.

Należy jednak wiedzieć, że da się przed nimi ochronić. Z racji tego, że łatwo je spotkać nie tylko w lesie, ale nawet w parku czy własnym ogródku, warto wiedzieć, co robić, by nie dać się ukąsić.

Sposoby na kleszcze

Jak trafnie zauważają redaktorzy portalu Deccoria, kleszcze są najbardziej aktywne od kwietnia do czerwca oraz od września do października. To właśnie w tym okresie należy najbardziej uważać.

Kleszcz. Źródło: Youtube Onet News
Kleszcz. Źródło: Youtube Onet News

Warto wiedzieć, że te nielubiane przez nas pajęczaki najchętniej przebywają w miejscach wilgotnych. Przez zmiany klimatyczne obecnie sieją postrach już nie tylko w lasach, a dzięki mniej mroźnym zimom dużo łatwiej jest im przetrwać.

Kleszcze przenoszą na sobie ludzie, psy, koty i inne zwierzęta. Samica tego pasożyta może złożyć tysiące jaj, co sprawia, że bardzo łatwo jest o prawdziwą inwazję.

Dobrą metodą jest stosowanie oprysków w ogródku – do tego celu można używać chemicznych substancji lub domowych mieszanek na bazie ziół i roślin o odpowiednich właściwościach. Dobrze sprawdzi się wywar z czeremchy zwyczajnej, klematisa, tataraku, wrotyczy albo chrzanu pospolitego.

Wystarczy zalać części roślin, które wykorzystamy na wywar, zimną wodą. Później zagotować i zostawić na ogniu przez jeszcze ok. 30 minut. Na koniec dać mieszance ostygnąć i wykonać oprysk.

Kleszcz. Źródło: Youtube Onet News
Kleszcz. Źródło: Youtube Onet News

Wrotycz to roślina o mocnym zapachu, odstraszającym muchy, komary, kleszcze. Świetnie sprawdzi się do oprysku. Tatarak z kolei to roślina odstraszająca kleszcze i komary, ale bezpieczna dla ludzi.

Świetnie sprawdza się także czeremcha zwyczajna, mówi się nawet, że jeśli natrzemy się jej liśćmi, będziemy bezpieczni od ukąszeń kleszczy.

Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem jest także posiadanie… kocimiętki. Kleszcze i komary nie lubią jej zapachu.

Przydaje się wykorzystanie także ziemi okrzemkowej – należy podsypać nią swoje rośliny i rozprowadzić grabiami.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ZA DWA MIESIĄCE W ŻYCIE WCHODZI WAŻNY DLA POLSKICH KIEROWCÓW PRZEPIS. TRZEBA MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI, BO ZA GROZI ZA TO MANDAT. CHODZI O BEZPIECZEŃSTWO

O tym się mówi w Polsce: POLACY MUSZĄ SIĘ MIEĆ NA BACZNOŚCI, JEŚLI NIE PRZESTRZEGAJĄ PEWNEGO PRZEPISU. W TYM PRZYPADKU MOŻE CZEKAĆ WYSOKI MANDAT. MOWA O KLATKACH SCHODOWYCH

O tym się mówi na świecie: KSIĄŻĘ HARRY ZŁOŻYŁ WIĄŻĄCĄ OBIETNICĘ WBREW WOLI MEGHAN? CZY SZYKUJE SIĘ ZATEM KOLEJNY SKANDAL W BRYTYJSKIEJ RODZINIE KRÓLEWSKIEJ

Z życia gwiazd: ZABRAKŁO WŚRÓD NAS WOKALISTKI UWIELBIANEGO PRZEZ POLAKÓW ZESPOŁU. PRZY ICH HITACH BAWIONO SIĘ W LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. ARTYSTKA MIAŁA 45 LAT