Plamy na ubraniach czy innych tkaninach mogą naprawdę być niezwykle uporczywe i odbierać dobry humor. Czasem nie pomaga nawet kilkukrotne pranie, a nawet chemiczne detergenty i odplamiacze! Zdarza się również, że wraz z usuniętą plamą musimy pożegnać się z ubraniem, gdyż zostało ono zniszczone przez wywabianie, czasem sztuczne środki mogą nas zwyczajnie uczulić.

Jak zatem poradzić sobie na dobre z uporczywymi plamami, nie musząc co sezon wymieniać garderoby? Są na to proste sposoby!

Domowe metody wywabiania plam znane przez nasze mamy i babcie są wybawieniem! Jak pozbyć się plam łatwo, prosto i przyjemnie?

Domowych metod na usuwanie plam jest mnóstwo – jedne są bardziej, inne mniej skuteczne. Jednym z lepszych jest użycie orzechów indyjskich, gdyż w łupinach znajdują się saponiny, które w wodzie zamieniają się w pianę – to naturalny detergent i odtłuszczacz, a dodatkowo są hipoalergiczne i nie mają środków drażniących. Jak ich użyć? Wystarczy do woreczka wrzucić 5-6 orzechów piorących i wrzucić do bębna pralki.

Stary i znany sposób to także zastosowane szarego mydła. Wystarczy potrzeć im tłuste plamy i zostawić na kilka godzin. Warto zamoczyć również tkaniny w wodzie z szarym mydłem, po czym włożyć do pralki i wyprać. Świetnie sprawdza się też jako wybielacz do jasnych tkanin.

Dla wywabiania świeżych plam posłuży również mąka ziemniaczana, jeśli zasypiemy nią dopiero co zrobione plamy. Jest dobra w przypadku zaplamienia tkanin, które nie nadają się do prania, czyli dywanów, wełny, jedwabiu czy wiskozie.

Do odplamiania, odżółcania i wybielania świetnie sprawdzi się mieszanka żółtka i gliceryny w postaci pasty, a także roztwór wrzątku i octu w proporcji 2:1, jak donosi serwis Tipy Interia. Świetna do jasnych ubrań jest również cytryna, a zasadniczo sok z cytryny, a do zadań specjalnych, np. do plan z atramentu sprawdzi się spirytus.

Plamy na tkaninach/Youtube @Beaulieu International Group
Plamy na tkaninach/Youtube @Beaulieu International Group
Plamy na tkaninach/Youtube @Beaulieu International Group

Jak informował portal "Życie": EPISKOPAT NIE MA DOBREGO ZDANIA NA TEMAT OJCA TADEUSZA RYDZYKA? REDEMPTORYSTA MA POWODY DO NIEPOKOJU. JAK DALEJ POTOCZĄ SIĘ JEGO LOSY

Przypomnij sobie: NAGLE NA ŚWIATŁO DZIENNE WYPŁYNĘŁO NAGRANIE ZBIGNIEWA WODECKIEGO SPRZED 15 LAT! ODNALEŹLI JE BLISCY WIELKIEGO MUZYKA. JEGO TREŚĆ POWALA NA ŁOPATKI

Portal "Życie" pisał również: ILU DNI WOLNYCH OD PRACY MOŻEMY SPODZIEWAĆ SIĘ W 2021 ROKU? PRACOWNICY MOGĄ LICZYĆ NA DOBRE WIEŚCI. JUŻ WIADOMO, KIEDY WYPADNĄ DNI WOLNE

Pisaliśmy również o: POLACY ZASKOCZENI NAJNOWSZYMI INFORMACJAMI ZE STRONY RZĄDU. DO KIEDY OBOSTRZENIA? W RADIU MINISTER ZDROWIA ZDRADZIŁ WSZYSTKO W PROGRAMIE NA ŻYWO