Jak podaje portal "Interia", rybików w naszym domu nie dostrzeżemy za dnia, ale w nocy. Pochodzą z tropików, dlatego też uwielbiają miejsca, w których jest ciepło i wilgotno. Dlatego idelanym miejscem dla nich są nasze łazienki, a także kuchnie. Jak skutecznie z nimi walczyć?

Rybiki w domu

Rybiki cukrowe, określane również srebrzykami są niewielkimi, zwinnymi owadami, które osiągają długość ok. 10 mm. Nie są niebezpieczne, bo nie przenoszą żadnych chorób, ani nie kąsają. Jednak przez swoje uwielbienie dla skrobię i cukry określane są szkodnikami. Ze względu na to, że trawią celulozę mogą poczynić sporą szkodę w książkach. Co ciekawe, bez pożywienia mogą przeżyć nawet rok!

Najgorzej, kiedy rybiki zadomowią się w kuchni lub spiżarni mogą się szybko rozmnożyć i tym trudniej się ich pozbyć. Dzięki tym sposobom, pozbycie się z ich domu będzie dziecinnie proste!

Pozbądź się wilgoci

Rybiku uwielbiają wilgoć, dlatego tak kochają łazienki. Na swoje kryjówki wybierają szpary i inne trudno dostępne miejsca - tam czują się najbezpieczniej. Jeśli zauważymy rybiki w naszej łazience osuszmy ją. Dokładnie posprzątajmy, nie zapominając o zakamarkach. Warto zainwestować także w osuszacz powietrza.

Rybiki chowają się w szparach i szczelinach, dlatego też należy je uszczelnić. Warto zadbać o to, żeby łazienka była regularnie wietrzona, a drzwi do niej zawsze pozostawały uchylone. Należy zadbać o drożność wentylacji.

YouTube

Lawenda odstrasza

Rybiki, podobnie jak mole, nie przepadają za zapachem lawendy. Do walki z nimi można wykorzystać preparaty lawendowe na mole dostępne w sklepach. Można też samodzielnie przygotować domowy preparat. Co będzie do niego potrzebne?

Do letniej, przegotowanej wody dodajemy sok z cytryny oraz kilka kropelek olejku lawendowego. Całość należy wymieszać, a następnie przelać do pojemnika z dozownikiem. Płyn można stosować codziennie.

Pixabay

Czworonogi pomogą

Jedną z najprostszych form walki z rybikami są nasi czworonożni przyjaciele. Rybiki boją się psów i kotów. Kiedy walczymy z tymi owadami należy umieścić w łazience kuwetę kota lub miskę z wodą zwierzęcia. Koty toczące nocny tryb życia skutecznie odstraszą.

W walce pomogą także pająki, dlatego warto nie wyrzucać ich z naszych domów i mieszkań - mogą okazać się naprawdę nieocenione.

YouTube

Borykaliście się kiedyś z problemem rybików?

To też może cię zainteresować: Tych roślin lepiej nie trzymać w domu. Są bardzo niebezpieczne

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kontrowersyjny pomysł rządu. Wielu Polaków może przez to zarobić znacznie mniej pieniędzy. Co zamierzają wprowadzić władze

O tym się mówi: Koronawirus wciąż w natarciu, padł kolejny rekord zarażeń. Prof. Krzysztof Simon wyjaśnia, co jest przyczyną. Co radzi Polakom