Rozmnażanie storczyków w domu pozwala nawet początkującym zamienić swój dom w tropikalną szklarnię.


Dzisiaj porozmawiamy o rozmnażaniu storczyków przez sadzonki. Ogromnym plusem tej metody jest to, że młoda roślina odziedziczy wszystkie swoje właściwości po matce. Oznacza to, że będzie można uprawiać storczyki o tym samym kolorze i kształcie, które najbardziej lubisz.

Wady obejmują czasochłonność. Proces jest stosunkowo prosty (przypomina rozmnażanie przez sadzonki róż), ale długotrwały. Tak więc miną około 3 tygodnie, zanim pojawią się pędy, a kolejne 2-3 miesiące zostaną przeznaczone na uformowanie małej orchidei, którą można następnie przesadzić do doniczki.

CIĘCIE KWIATÓW

Będziesz potrzebował zdrowych łodyg, które można wyciąć z przekwitłej lub kwitnącej orchidei. Musisz je ściąć poniżej kwiatka, tak aby uzyskać maksymalną liczbę punktów wzrostu.

Następnie podziel szypułki ostrym nożem na kilka części. Ostrożnie usuń łuski pokrywające pąki.

Przygotuj wysoki szklany wazon lub dużą plastikową butelkę. W nim postaramy się odtworzyć warunki tropikalnego lasu deszczowego, który jest naturalnym siedliskiem storczyków, dla zbieranych sadzonek.

Napełnij wybrany pojemnik do poziomu 10–12 cm czystą wodą. Owiń 2-3 sadzonki torfowcem. Spryskaj podłoże wodą. Doskonale wchłania wilgoć i w razie potrzeby dostarczy ją roślinie. A także, co ważne, chroni szypułki przed infekcją.

Umieść sadzonki w wazonie tak, aby ich dolne końce były w wodzie. Przykryj pojemnik perforowanym celofanem (jest używany w kwiaciarniach i zapewni odpowiednią wentylację). Zabezpiecz folię taśmą.

Teraz pozostaje postawić całą konstrukcję na ciepłym parapecie (temperatura powinna przekraczać 25 stopni) i poczekać. Woda, jeśli ciemnieje, należy okresowo wymieniać.

Po około 3 tygodniach nerki się obudzą i zaczną rosnąć. Po 2 miesiącach utworzy się mała orchidea z liśćmi i białymi korzeniami jak na zdjęciu.

Z kiełkami należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Nie odrywaj go od szypułki. Pokrój łodygę bliżej kiełka.

Następnie posadź wszystko razem w doniczce wypełnionej podłożem do orchidei.

Oczywiście proces ten trwa dość długo. Jednak nie jest to bardzo trudne i pozwala uzyskać dowolną liczbę storczyków pożądanego typu.

Powodzenia w hodowli storczyków i niech zachwycą Cię swoim pięknem!

To również może Cię zainteresować: CÓRKA MAGDY GESSLER ZDECYDOWAŁA SIĘ NA ODWAŻNY KROK. LARA GESSLER POSTANOWIŁA O CHRZCIE SWOJEJ CÓRKI, O CO CHODZI

Portal „Życie” pisał również o: "BANDZIOREK" Z CHŁOPAKÓW DO WZIĘCIA WYSZEDŁ NA WOLNOŚĆ, ALE NIE JEST Z NIM DOBRZE! FANI PROGRAMU ZAWIEDZENI, POTWIERDZAJĄ SIĘ NIEPOKOJĄCE DONIESIENIA

Jak informował również portal „Życie”: MEGHAN TRAKTOWAŁA KAROLA JAK OJCA, A ELŻBIETA II BYŁA DLA NIEJ WZOREM? SENSACYJNE FAKTY W NAJNOWSZEJ BIOGRAFII PARY KSIĄŻĘCEJ