Jak podaje portal „Dzień dobry TVN”, na świecie występuje ponad 25 tysięcy różnych gatunków storczyków. Niestety wszystkie gatunki występujące w naszym kraju zagrożone są wyginięciem. Jak prawidłowo pielęgnować te wyjątkowe kwiaty?

Kwitnienie

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co zrobić, żeby storczyki na naszym parapecie kwitły jak najdłużej? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy stworzyć roślinie odpowiednie warunki, właściwie podlewać, a także pielęgnować.

Storczyki mogą kwitnąć nawet przez pół roku, wiosną i latem. Większość odmian wymaga odpoczynku w okresie jesienno-zimowym. Wówczas nie należy ich tak często podlewać, ani tym bardziej nawozić.

Pixabay

Odpowiednia pielęgnacja

Na odpowiednią pielęgnację storczyków uprawianych w doniczkach składają się przede wszystkim zapewnienie im odpowiedniej temperatury, właściwej ilości wody oraz zapewnienia dawki światła.

W przypadku odmian ciepłolubnych (takich jak m.in. najpopularniejszy Phalaenopsis) potrzebują temperatury mieszczącej się w przedziale od 18 do 20 stopni w nocy, oraz około 23 stopni w dzień – choć dobrze znoszą także temperatury przekraczające 27 stopni Celsjusza.

Storczykom lubiącym temperaturę umiarkowaną, wśród których znajdują się m.in. odmiana Cattleya i Paphiopedilum, wystarczy zapewnić nocą temperaturę od 14 do 18 stopni, a za dnia temperaturę oscylującą w okolicy 19 i 20 stopni.

W przypadku gatunków zimnolubnych, takich jak choćby Cymbidum, najlepiej czują się w temperaturze od 8 do 14 stopni w trakcie nocy oraz od 15 do 18 stopni w dzień.

Pixabay

Wilgotność

Storczyki wymagają odpowiedniej wilgotności powietrza, która okresowo może sięgać nawet 90 procent. Aby zapewnić im takie warunki można rano zraszać storczyki bądź zadbać o odpowiednie nawilżenie przy pomocy nawilżacza. O odpowiednim nawilżeniu należy pamiętać szczególnie wiosną i latem. Jesienią i zimą wilgotność powietrza nie odgrywa tak ważnej roli.

Możemy również umieścić storczyka w szkle, co pozwoli zachować wilgotność powietrza wyższą niż w normalnych warunkach. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj hodowli, storczyka podlewamy po ściankach wazonu.

Pixabay

Podlewanie

Częstotliwość podlewania storczyków uzależniona jest od kilku czynników: wielkości donicy, okresu wzrostu, w jakim obecnie znajduje się roślina, wilgotności powietrza, a także ilości światła. Podlewa się je zwykle co 4 – 14 dni. Co ważne zawsze należy to robić po wyschnięciu podłoża w doniczce.

Podlewając roślinę musimy zadbać, żeby całe podłoże było wilgotne, ale nie może być przemoczone – spowoduje to gnicie korzeni rośliny. Storczyki można podlewać zwykłą wodą.

YouTube

Światło

Zastanawiając się nad miejscem, w którym umieścimy storczyka powinniśmy zobaczyć na jego liście. Grube i twarde liście oznaczają gatunki lubiące światło. Z kolei te, delikatnych, miękkich i dużych liściach znacznie lepiej czują się na stanowisku zacienionym.

Co istotne, żadnych storczyków nie powinniśmy pozostawiać wiosną na stanowiskach bezpośrednio nasłonecznionych. Dodatkowo musimy zapewnić storczykom miejsce bez przeciągów, a także bezpośrednim, ostrym nasłonecznieniem.

Storczyki można także nawozić, choć należy pamiętać, żeby robić to jedynie w okresie rozwoju rośliny. Odżywkę można podawać storczykom co 14 dni. Możemy też to robić przy każdym podlewaniu, choć wówczas nawóz rozcieńczamy w wodzie czterokrotnie.

Pixabay

Hodujecie storczyki?

To też może cię zainteresować: Jeśli szukasz mało wymagającego kwiatu, to ten gatunek jest dla Ciebie. Trzykrotka pasiasta spełni Twoje oczekiwania

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jak często powinno się czyścić pralkę? Odpowiedź może zaskoczyć wiele osób

O tym się mówi: Małopolska: Sanepid podaje nowe informacje. Wzrost zakażeń COVID-19 w województwie