Jak podaje portal „Pikio”, brak czyszczenia pralki jest poważnym błędem i może mieć przykre konsekwencje. Musimy pamiętać, że brud wypłukiwany z naszych ubrań, zalega w pralce i konieczne jest regularne jej czyszczenie. Jak często należy wykonywać tę czynność?

O tym trzeba pamiętać

Podczas codziennego prania w pralce zbiera się duża ilość brudu. Dodatkowo wilgoć sprzyja pojawieniu się grzyba, którego nie będziemy w stanie zauważyć gołym okiem. W nieczyszczonej pralce może pojawić się nieprzyjemny zapach.

Wiele osób nie czyści pralki wcale, inni robią to zdecydowanie zbyt rzadko. Tymczasem powinniśmy to robić co najmniej raz na pół roku, choć można to robić częściej. Wszystko uzależnione jest od modelu pralki oraz środków myjących, których używamy do czyszczenia urządzenia. Część pralek ma bowiem wbudowany program czyszczenia pralki, o którym przypominają odpowiednie komunikaty.

Jeśli nie mamy takiego programu w naszym urządzeniu, a stosujemy silne detergenty, nie powinniśmy przesadnie często czyścić pralki. Może to bowiem niekorzystnie wpływać na kondycję naszej skóry, kiedy założymy wyprane po takim czyszczeniu ciuchy. Znacznie częściej możemy czyścić pralkę wówczas, gdy wykorzystujemy do tego naturalne składniki, jak choćby ocet, czy soda oczyszczona.

W jaki sposób czyścić pralkę?

Do wyczyszczenia pralki możemy wykorzystać ocet i sodę oczyszczoną (osobno lub razem). Poza tymi składnikami potrzebować będziemy potrzebowali także butelki ze spryskiwaczem oraz ściereczkę z mikrofibry. Czyszczenie zaczynamy od uszczelki bębna. Spryskujemy zabrudzenia i usuwamy je ściereczką z mikrofibry.

YouTube

Po wyczyszczeniu uszczelki, należy ustawić pralkę na program z największą temperaturą. Do przegródki na proszek wlewamy dwie szklanki octu i włączamy pranie. Po skończonym cyklu do bębna wsypujemy pół szklanki sody oczyszczonej i włączamy po raz kolejny ten sam cykl. Po jego zakończeniu wycieramy pralkę ściereczką z mikrofibry.

YouTube

Pamiętacie o regularnym czyszczeniu pralki?

To też może cię zainteresować: Znajoma mówiła o tym, co każda gospodyni domowa powinna zrobić z poduszką

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Sprawdzone domowe metody na ułatwienie sobie życia. Z wykorzystaniem tych pomysłów wszystko stanie się prostsze

O tym się mówi: Pogoda w Polsce. Nadchodzą upały, a wraz z nimi niebezpieczne warunki atmosferyczne. Synoptycy ostrzegają