Pachnące kwiatostany zawierają do 60% olejku eterycznego, który ma właściwości kojące i przeciwzapalne. Stąd pytanie: jak uprawiać lawendę w domu i na wsi?

Łatwo, szybko, online. Vivchi English na 40 lekcji
Wypełnij formularz roczek i spójrz na dół.

Wadą klasycznej metody uprawy lawendy jest potrzeba długotrwałej stratyfikacji nasion. W styczniu zaleca się mieszanie ich z mokrym piaskiem i trzymanie w lodówce (+5 ° C) przez 30 do 50 dni.

Jak uprawiać lawendę w doniczce

Bolesnie długa procedura zniechęca wielu ogrodników, którzy marzą o ozdobieniu swoich działek piękną i tak przydatną rośliną. Ale jest sposób! "Tak prosty!" wie, jak uzyskać sadzonki lawendy bez długiego rozwarstwienia.

Przygotowanie nasion

Zmocz nasiona kilkoma kroplami nadtlenku wodoru. Pozostaw na 15 minut, a następnie spłucz wodą. Wcześniej rozmawialiśmy również o przygotowaniu przedsiewnym nasion cukinii.

Jak uprawiać lawendę w doniczce

Siew nasion

Wypełnij przezroczyste plastikowe pojemniki pokrywką z dowolnym podłożem pochłaniającym wilgoć (odpowiedni jest uniwersalny do roślin domowych).

Jak uprawiać lawendę w ogrodzie

Aby nie uszkodzić korzeni podczas przesadzania, nasiona te znajdują się powierzchownie w odległości 1,5–2 cm od siebie.

Są małe, więc wystarczy posypać je glebą i zwilżyć sprayem.

Hartowanie i kiełkowanie nasion

Po wysianiu zamknij pojemnik, włóż go do torby i włóż do zamrażarki na 2 godziny. W literaturze procedura ta nazywa się zamrażaniem i zaleca się powtórzenie jej 3-5 razy. Skraca to czas stratyfikacji.

Jeśli nasiona są dobre, zamrażanie może całkowicie zastąpić rozwarstwienie na długie miesiące. Zwykle narażone są na to nasiona wiesiołka, akwareli, akonitu. I polecamy go do lawendy i rozmarynu.

Następnie umieść zamrożony pojemnik z nasionami na parapecie. Aby utrzymać wilgoć wygodną dla roślin, przechowuj ją w plastikowej torbie.

Kiedy pojawią się pierwsze sadzonki (powinno to nastąpić za kilka dni), lepiej jest zdjąć pokrywkę, aby ułatwić sadzonkom dostęp do światła słonecznego. Jeśli sadzonki są rozciągnięte, możesz dodać trochę torfu.

Oczywiście, jeśli to możliwe, lawendę można już kupić w doniczce. Ale po pierwsze, w małych miastach nie zawsze można je znaleźć. Po drugie, wybór nasion w sklepach jest znacznie szerszy.

Lawenda wygląda świetnie we wnętrzu. A także - to radość dla oczu i duszy. Powodzenia z nasionami i dobrego nastroju!

Zobacz także: ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA NIE MA JUŻ WĄTPLIWOŚCI. NIEDŁUGO POJAWIĄ SIĘ NOWE WYTYCZNE

Może zainteresuje Cię to: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: SYTUACJA W POLSCE WCIĄŻ NIE JEST NAJLEPSZA. NIEUSTANNIE POJAWIAJĄ SIĘ NOWE OGNISKA KORONAWIRUSA. GDZIE TYM RAZEM