Lawenda to prawdziwy dar niebios i królowa przemysłu perfumeryjnego i kosmetycznego. Znajduje również niezwykle często zastosowanie w farmacji, a nader często wykorzystują ją również kucharze i cukiernicy. W Wielkiej Brytanii i Francji ogromną popularnością cieszą się kruche ciasteczka maślane z pokruszoną lawendą. To doskonały dodatek do popołudniowej herbaty!

My również możemy cieszyć się lawendą, a te osoby, które dysponują dobrze nasłonecznionym ogrodem lub balkonem powinny pomyśleć o zasadzeniu lawendy. W sezonie doskonale sprawdzi się jako odstraszacz komarów i kleszczy, o czym wie niewiele osób! Tak posadzoną lawendę można później zebrać, a cudownie pachnąca główki rośliny zastosować jako wyrabiany w domu odświeżacz do szaf i mebli.

Wcale nie trzeba inwestować w drogie produkty – wystarczy napełnić bawełniane woreczki lawendą i umieścić je w naszych meblach, by wprowadzić piękny zapach, ale i pozbyć się na dobre moli. Dokładnie to samo zastosowanie znajdą w kuchni – mole zbożowe nie znoszą zapachu lawendy!

Lawenda ma setki zastosowań! Jak można ją wykorzystać?

Oczywiście, lawendę można wykorzystywać na wiele sposobów – doskonale sprawdzi się podczas domowych zabiegów kosmetycznych – kąpieli, masaży (olejek lawendowy odpręża) itp. Niewiele osó wie o tym, że lawenda jest jednym z głównych składników przyprawy prowansalskiej, dlatego, że świetnie reguluje i usprawnia proces trawienia i prace przewodu pokarmowego, dzięki wzmaganiu produkcji pepsyny.

Działa również detoksykująco. Można przygotować nawet oliwę lawendową – wystarczy wrzucić do butelki szklanej kilka gałązek lawendy i wlać oliwę z oliwek!

Dobrze jest mieć ją również w domowej apteczce. Posmarowanie olejkiem lub maścią z dodatkiem lawendy blizny i rany goją się znacznie szybciej. Lawenda działa także doskonale przy bólach różnego pochodzenia – głowy, reumatycznych, mięśniowych, a nawet menstruacyjnych! Można ją stosować w formie herbat, naparów i parówek.

Przypomnij sobie o… MILIONY POLAKÓW BĘDĄ MOGŁY SKORZYSTAĆ Z DŁUGO OCZEKIWANEGO DODATKU. POLSKIE WŁADZE CHCĄ W TEN SPOSÓB POMÓC POTRZEBUJĄCYM

Jak informował portal Życie: SKUTECZNY SPOSÓB NA CZYSTĄ SPŁUCZKĘ. TO NIEWIARYGODNE, ŻE UTRZYMANIE CZYSTOŚCI, MOŻE BYĆ TAK ŁATWE

Portal Życie pisał również o… PORUSZAJĄCY GEST MŁODEJ PARY. DZIADEK NIE MÓGŁ PRZYJŚĆ NA ŚLUB, WIĘC ŚLUB PRZYSZEDŁ DO NIEGO