Komary potrafią naprawdę uprzykrzyć nam życie. Dają się we znaki szczególnie podczas wycieczki nad wodę lub gdy wybierzemy się na działkę albo do ogródka, choć coraz częściej wlatują także do mieszkań.

Gdy jeden z nich znajdzie się w pomieszczeniu, dźwięk, który wydaje podczas latania, może nawet przeszkadzać nam w zaśnięciu. Brzęczenie komara nad uchem to niezwykle irytująca rzecz.

Komary żywią się ludzką krwią. Jeśli nas ukłują, to później zostanie co najmniej czerwony, swędzący bąbel, a w skrajnych przypadkach – przy uczuleniu na ich ukąszenia – może to wyglądać o wiele gorzej.

Jak odstraszyć komary?

Istnieje wiele środków, które pozwolą odstraszyć komary. Mniej lub bardziej skuteczne gotowe rozwiązania mają jednak minusy – często towarzyszy im drażniący zapach, mogą również być szkodliwe dla zwierząt oraz dzieci.

Rośliny odstraszające komary. Źródło: Youtube
Rośliny odstraszające komary. Źródło: Youtube
Rośliny odstraszające komary. Źródło: Youtube

Jednak natura też ma swoje sposoby. Możemy zacząć uprawiać rośliny, które nie dość, że ozdobią nasz dom, to jeszcze pomogą w walce z komarami.

Jak podaje Interia, jest kilka takich roślin. Jedna z nich to bodziszek cuchnący – tu zapach wydzielany jest przez liście. Bodziszek jest skuteczny także w walce z innymi owadami, świetnie sprawdzi się w przydomowym ogródku lub w formie ciętej – w wazonie albo miejscach lubianych przez komary.

Kolejny pomysł to bazylia, którą z powodzeniem można hodować w ogródku lub w domu – wybór zależy od nas.

Jeszcze innym pomysłem jest wybór rosiczki. Komary, które wlecą do jej liści, już się z nich nie wydostaną – znajduje się w nich kwas mrówkowy. Pozwoli on na zabicie komara.

Warto wypróbować także kocimiętkę, kwitnącą w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Należy jednak pamiętać, że jej zapach przyciąga koty.

Rośliny odstraszające komary. Źródło: Youtube
Rośliny odstraszające komary. Źródło: Youtube
Rośliny odstraszające komary. Źródło: Youtube

Inna roślina odstraszająca komary to rozmaryn. Od jego zapachu uciekają także mrówki i muchy. Świeży rozmaryn może stać nie tylko w doniczce, ale i w formie ciętej – w szklankach z wodą.

Nielubiane przez komary są także mocno pachnąca lawenda oraz niezwykle łatwe w uprawie pelargonie. Warto posadzić je tam, gdzie chcemy pozbyć się tych uciążliwych owadów.

Przypomnij sobie o… MILIONY POLAKÓW BĘDĄ MOGŁY SKORZYSTAĆ Z DŁUGO OCZEKIWANEGO DODATKU. POLSKIE WŁADZE CHCĄ W TEN SPOSÓB POMÓC POTRZEBUJĄCYM

Jak informował portal Życie: SKUTECZNY SPOSÓB NA CZYSTĄ SPŁUCZKĘ. TO NIEWIARYGODNE, ŻE UTRZYMANIE CZYSTOŚCI, MOŻE BYĆ TAK ŁATWE

Portal Życie pisał również o… PORUSZAJĄCY GEST MŁODEJ PARY. DZIADEK NIE MÓGŁ PRZYJŚĆ NA ŚLUB, WIĘC ŚLUB PRZYSZEDŁ DO NIEGO