Czyszczenie przypalonych garnków jest jednym z najtrudniejszych kuchennych zadań. Na szczęście są sposoby, które pozwalają ułatwić sobie to tak nie lubiane przez nas zadanie.

Przypalone garnki – i co teraz?

Garnek fot. haps.pl
Garnek fot. haps.pl
Garnek fot. haps.pl

Jednym z najlepszych sposobów pozwalających na przywrócenia naszym garnkom idealnego wyglądu, jest czyszczenie ich przy pomocy soli kuchennej. Produkt, który każda z nas posiada w swojej kuchni idealnie sprawdza się w czyszczeniu przypalonej powierzchni. Aby nasze Garnki lśniły jak dawniej wystarczy ich dno posypać obficie salą, a następnie wstawić na gaz i gotować na małym ogniu, do momentu aż sól zmieni kolor na ciemnobrązowy. Następnie należy wszystko zetrzeć ręcznikiem papierowym i dokładnie umyć garnek.

Kolejnym sposobem, który upora się z przypalenia mi na garnkach jest Popularny napój typu cola. Wystarczy wlać do garnka niewielką ilość napoju i gotować go na małym ogniu przez około 30 min. Następnie odstawić naczynie do wystygnięcia i umyć.

Garnek fot. muratordom
Garnek fot. muratordom
Garnek fot. muratordom

Co z garnkami z aluminium?

W przypadku garnków stworzonych z aluminium sprawa wygląda zupełnie inaczej. Do ich czyszczenia należy użyć znacznie słabszych środków. W żadnym wypadku nie należy szorować ich solą. Takie coś może spowodować, że uszkodzona zostanie warstwa emalii.

Znacznie lepszym sposobem czyszczenia garnków aluminiowych, będzie ten z użyciem ryżu. Najlepiej użyć do tego ryżu posiadające go właściwości absorpcyjne. Aby wyczyścić garnek aluminiowy przy pomocy ryżu, wystarczy napełnić go wodą, dodaj saszetkę ryżu i umieścić na gazie. Trzeba gotować do tego czasu, aż przypalenie zniknie.

Zobacz także: NAJBARDZIEJ KULTOWE SERIALE Z OKRESU PRL. ZNALI JE WSZYSCY POLACY. CZY PAMIĘTASZ TE PRODUKCJE

Może zainteresuje Cię to: KTO PAMIĘTA FILMY BAREI, RĘKA DO GÓRY. Z OKAZJI URODZIN PRZYPOMINAMY JEGO KULTOWE DZIEŁA

Portal "Życie" informował o: WIDZOWIE DOWIEDZĄ SIĘ, JAKI JEST TESTAMENT LUCJANA Z "M JAK MIŁOŚĆ". MINĘŁY 3 LATA ODKĄD ODSZEDŁ WITOLD PYRKOSZ WCIELAJĄCY SIĘ W JEGO ROLĘ