KULTOWY REŻYSER

Stanisław Bareja to jeden z najlepszych reżyserów w Polsce XX. wieku. Zajął bardzo ważne miejsce w historii polskiego filmu. Jak podaje gazetaprawna.pl, Bareja był prawdziwym człowiekiem kina, który kochał swój zawód i wkładał w realizację każdego filmu wiele serca.

Dzięki swojemu poczuciu humoru i niesamowitej umiejętności obserwacji ludzkich zachowań, potrafił tworzyć niezapomniane filmy opowiadające o epoce, w jakiej przyszło mu żyć. Był nieustraszonym komentatorem absurdów komunistycznego ustroju.

- Lata 60., pierwsza dekada twórczości Barei, to są takie komedie bardziej ulukrowane, gładsze, chociaż one mają absolutną wartość i po latach doskonale ją widać, ale ten nasz Bareja, o którym mówimy, to jest Bareja drapieżny z lat 70., mocno zanurzony w rzeczywistość PRL-u i jej bystry obserwator – powiedziała historyk kina i filmograf Katarzyna Wajda z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

NIE TYLKO KOMEDIA

Chociaż to właśnie z kultowych komedii, między innymi "Poszukiwana, poszukiwany", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Nie ma róży bez ognia", "Miś", najbardziej znamy Stanisława Bareję, to tworzył on też w innych gatunkach. Reżyser był jednym z pionierów powojennego kryminału jako twórca kinowego "Dotknięcia nocy" i serialu "Kapitan Sowa na tropie".

Spod jego ręki wyszły też doskonałe seriale, czyli „Zmiennicy” i niezapomniane „Alternatywy 4”.

Stanisław Bareja od początku swojej kariery był bardzo popularny. Jego filmy zawsze wypełniały po brzegi kinowe sale. Cenzura ingerowała w filmy reżysera, jednak generalnie władza dawała na nie przyzwolenie. Dygnitarze mieli świadomość, że w Polsce powstaje niewiele komedii, a takie filmy są jednocześnie bardzo potrzebne społeczeństwu.

ULUBIENI AKTORZY

Stanisława Bareję kochała nie tylko publiczność, ale i aktorzy. Grali u niego zawsze najlepsi aktorzy kabaretowi owych czasów, którzy chętnie wracali do współpracy z kultowym reżyserem.

- Oni wszyscy się u niego pojawiali i to nawet wielokrotnie. Możemy mówić o takim zjawisku jak +rodzina Barei+, do której należeli m.in. Wiesław Gołas, Bronisław Pawlik, Krzysztof Kowalewski – przyznała Katarzyna Wajda.

Stanisław Bareja zmarł 14 czerwca 1987 roku w niemieckim mieście Essen, gdzie przebywał na stypendium. Przyczyną jego zgnou był udar mózgu.

Przypomnij sobie o… HISTORIA EUGENIUSZA BODO, ARTYSTY, Z KTÓRYM ŚWIAT NIGDY SIĘ NIE POŻEGNAŁ. DZIENNIKARZE WSKAZUJĄ NA NOWE FAKTY

Jak informował portal Życie: GIANNI VERSACE, PROJEKTANT WIZJONER. DZIŚ ŚWIĘTOWAŁBY 73-CIE URODZINY

Portal Życie pisał również o… POWSTAJE FILM O KALINIE JĘDRUSIK. WIEMY JUŻ, KTÓRA AKTORKA ZAGRA IKONĘ POLSKIEGO KINA CZASÓW PRL-U