Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesolić zupę. Na szczęście są sposoby na to, by utargować zdawałoby się nienadającą się już do spożycia potrawę. Jakie?

Sposoby na przesoloną zupę

Nabiał

Kiedy twoja zupa jest wyraźnie zbyt słona z pomocą przyjdzie ci nabiał. Wystarczy, że sięgniesz po łyżkę śmietany, a następnie dodasz ją do zupy. Zawarty w niej nabiał spowoduje, że słony smak zupy zostanie zniwelowany, a twoje jedzenie w dalszym ciągu będzie zdatne do spożycia.

Śmietanę dwunasto lub osiemnastoprocentową dodajemy do gotującej się zupy. Jeśli nie posiadamy w lodówce śmietany, można ją zastąpić jogurtem naturalnym. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że nie wolno go wrzucać do garnka z gotującą się zupą, a bezpośrednio na talerz.

Chleb

Oprócz nabiału można spróbować dodać także chleb, a ściślej jego skórkę. Ważne, aby był to suchy chleb, świeża kromka może nie przynieść oczekiwanego efektu.

Wystarczy, że umieścisz kawałek chleba w garnku z zupą, a on „wyciągnie” z niej nadmiar soli. Pod koniec gotowania wystarczy wyciągnąć go z garnka i gotowe.

Jabłko

Z pomocą przyjcie ci także jabłko. Wystarczy obrany i pokrojony owoc wrzucić do zupy i gotować przez dziesięć minut. Co ważne, należ7u dokładnie pozbyć się z owocu gniazda nasiennego. Pestki jabłka mogą spowodować to gorzknienie zupy. Po upływie tego czasu, wyjąć kawałki jabłka z garnka i gotowe.