Częstym problemem białych ubrań jest ich szarzenie. Po kilku praniach białe koszule tracą swój pierwotny śnieżnobiały kolor. Często oprócz utraty koloru na białych tkaninach pojawiają się także trudne do usunięcia plamy. Najczęściej są to pochodzące od antyperspirantów, umieszone pod pachami, żółte ślady.

Zwykły proszek nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z tak silnym zabrudzeniem. Na ratunek przychodzą wówczas sprawdzone domowe sposoby, którymi posiłkowały się nasze babcie i mamy. Oprócz ich niezawodności, produkty te mają dodatkową zaletę. Są tanie, a także ekologiczne i bezpieczne dla naszego organizmu, środowiska i odzieży. Oto kilka z nich.

Magiczne działanie sody

O zaletach sody oczyszczonej wiedzą wszyscy. My także pisaliśmy o niej niejednokrotnie. Soda oczyszczona ma właściwości wybielające. W przypadku mniejszych plam można dodać ją do proszku. Wówczas biel naszych ubrań ulegnie odświeżeniu.

Sodę można stosować także jako płukankę. Wystarczy zostawić koszulę czy skarpety w wodzie z sodą oczyszczoną, na noc, a przez ten czas zawarte w niej składniki zmiękczą uciążliwe plamy. Następnie wystarczy wyprać ubrania tak jak zwykle, a po zabrudzeniach nie będzie śladu.

Z sody możemy także przyrządzić papkę, która stosowana będzie miejscowo – bezpośrednio na plamy. Wystarczy zmieszać 3 łyżki sody z trzema łyżkami wody (gdy plama jest naprawdę uciążliwa, wodę można zamienić na ocet), a następnie nałożyć mieszankę na uciążliwą plamę. Po upływie 15 minut, spłukać.

Zaskakujące zastosowanie aspiryny

Co ciekawe- kolejnym złotym środkiem na walkę z plamami jest aspiryna. Wszystko za sprawą zawartego w leku kwasu acetylosalicylowego, który z łatwością radzi sobie z zabrudzeniami.

Jak stosować aspirynę? To banalnie proste. Wystarczy pokruszyć sześć sztuk tabletek, a otrzymany w ten sposób proszek rozpuścić w misce z wodą. Następnie należy umieścić w niej ubrania i pozostawić na kilka godzin.

Możesz także dodawać aspirynę do prania. Wystarczy, że wrzucisz sześć tabletek leku do bębna pralki, a następnie umieścisz w nim ubrania i wypierzesz jak zwykle.

Aspiryna jest niezawodnym środkiem usuwającym trudne zabrudzenia. Z łatwością usunie z ubrań plamy potu, a nawet krwi.

Niezawodny ocet

Ocet – choć znany jest z silnego i drapiącego zapachu, pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Ma właściwości neutralizujące, a także czyszczące. Zdaje się być idealnym produktem piorącym. To nie jedyna zaleta octu, pozwala on zachować ubraniom intensywny kolor, a te białe- chroni przed szarzeniem.

Wystarczy, że dodasz do swojego prania łyżkę octu, a prana odzież odzyska utracone kolory. Jeśli chcesz, by dodatkowo pranie pięknie pachniało, do łyżki octu dodaj także soki z polówki cytryny.

Aby przywrócić ubraniom dawną świetność nie potrzebujesz do tego drogich i silnych sklepowych detergentów. Wystarczy sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.