Temat suszenia prania jest jednym z istotniejszych tematów związanych z pracami domowymi. Nikt z nas zapewne nie zastanawia się nad tym, jak prawidłowo suszyć swoje ubrania. Najważniejsze jest to, by po prostu wyschły i ponownie nadawały się do noszenia.

Okazuje się, że problem ten może mieć wiele aspektów. Suszenie prania ma bowiem ogromny wpływ na stan naszych ubrań. Określone materiały mają szczególne wytyczne dotyczące, nie tylko prania, ale i suszenia.

Kto z nas jednak szczerze przykłada się do czytania wytycznych na metkach? Zdecydowana mniejszość z nas. Większość tłumaczy to brakiem czasu, bądź po prostu lenistwem.

Niektórzy też usprawiedliwiają ten fakt tym, iż co złego może stać się ubraniom podczas tradycyjnego suszenia, skoro praktykuje się to od lat, a żadnych negatywnych skutków nie zauważono. Czy aby na pewno?

Jak najczęściej suszymy pranie?

Suszarki tradycyjne

Najwygodniejszą i najczęstszą formą suszenia ubrań jest rozwieszanie mokrych rzeczy na tradycyjnych suszarkach rozkładanych w domach. Latem, zazwyczaj układamy suszarki na tarasach lub balkonach.

Niestety zimą, ze względu na niskie temperatury, mokre pranie trzeba suszyć w mieszkaniach. Wówczas pojawia się problem braku miejsca oraz bałaganu spowodowanego tym, iż stosy ubrań rozłożone są w pokojach.

Równie nieatrakcyjnie wyglądają ubrania rozwieszane na kaloryferach. Taka praktyka nie tylko ogranicza przepływ ciepłego powietrza w pomieszczeniu, ale także sprawia wrażenie chaosu i jest zdecydowanie nieatrakcyjnym dodatkiem do wnętrza.

Suszarki automatyczne

Ostatnio w modzie są suszarki automatyczne, które szybko i bez zbędnego rozwieszania ubrań uporają się z praniem. Takie rozwiązanie jest praktyczne dla tych, którzy mają duże łazienki bądź specjalnie wydzielone miejsca, w których mogą ustawić sprzęt, wyglądający prawie tak samo jak tradycyjna pralka automatyczna.

Niestety, takie suszarki również mają swoje wady. Nie tylko zużywają energię elektryczną, ale także, ze względu na swoje rozmiary są prawdziwym problemem dla posiadaczy niedużych przestrzeni.

Takie osoby nie mają innego wyjścia, jak tylko przerzucić się na korzystanie z pralni i suszarni publicznych albo korzytanie ze zwykłych, rozkładanych i przenośnych suszarek. Czy to jednak jest bezpieczne?

Czy suszenie ubrań w domu jest bezpieczne?

Latem problem suszenia ubrań praktycznie nie istnieje. Zimą jednak jest on dość uciążliwy. I choć wiele osób, mimo niskich temperatur wystawia mokre ubania na zewnątrz, nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie.

Suszenie ubrań w domu może mieć jednak przykre konsekwencje. Mianowicie rozkładanie mokrych ubrań sprawia, że w pomieszczeniu wzrasta wilgotność powietrza nawet o 30%. Powszechnie wiadomo, iż nadmierna wilgoć w połączeniu z pokojowymi temperaturami, może być przyczyną powstawania pleśni.

Statystyki jasno mówią, iż to w dużej mierze suszenie prania w domu może mieć wpływ na stopień zagrzybienia naszych mieszkań.

Problemem podczas suszenia są także detergenty używane podczas prania. Z rozłożonych ubrań oprócz wody ulatniają się również ich resztki, które mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm.

Pleśń - cichy zabójca?

Nie trzeba być lekarzem, aby wiedzieć, jakie skutki może nieść przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach. Pleśń powoduje alergie oraz zwiększa podatność na różnego rodzaju choroby.

W zagrzybionych mieszkaniach ludzie mają mniejszą odporność oraz częściej doświadczają bólu głowy. Pleśń jest zabójcza zwłaszcza dla tych, którzy cierpią na astmę.

Jaką metodę suszenia prania wybrać?

Najlepiej zatem, mimo niskich temperatur, wystawiać mokre ubrania na zewnątrz. Jak mawiają specjaliści, temperatura nie będzie miała większego wpływu na stan naszych ubrań. Jesli jednak taka praktyka nie jest przekonująca, należy pomyśleć nad innym rozwiązaniem.

Dobrą opcją jest np. zainwestowanie w suszarki automatyczne. Czasem warto pomyśleć nad rozwiązaniem, które będzie skutkowało w przyszłości naszym dobrym stanem zdrowia.

Problem braku miejsca nie musi stanowić dominującego aspektu przy podjęciu takiej decyzji. Istnieje wiele pomysłów na to, jak ukryć dodatkowy sprzęt w naszym mieszkaniu.

Warto się nad tym zastanowić, a być może dzięki takim rozwiązaniom, uda się uniknąć w przyszłości uciążliwych schorzeń.

Przypomnij sobie o: NIETYPOWE ZASTOSOWANIE SODY OCZYSZCZONEJ. NIE MIAŁEŚ O NICH POJĘCIA

Jak informował portal "Życie": TOREBKI PO HERBACIE MOGĄ MIEĆ WIELE ZASTOSOWAŃ. DO CZEGO MOŻNA ICH UŻYWAĆ

Portal "Życie" pisał również: MAŁO KTO O TYM SŁYSZAŁ. OTO KILKA NIETYPOWYCH ZASTOSOWAŃ PROSZKU DO PIECZENIA