Nie ulega żadnej wątpliwości, że pogrzeb bliskiej osoby to niesamowicie trudna sytuacja, w której najbliższe osoby zmarłego potrzebują ogromnego wsparcia. Ogrom formalności, które trzeba załatwić po śmierci bliskiej osoby dodatkowo bardzo mocno przytłacza. Jak się jednak okazuje, w jednej z polskich miejscowości duchowni zamiast pomagać osobom, które straciły bliskich, jeszcze utrudniali im życie.

Sytuacja jest niedopuszczalna!

Jak informuje dziennikarz Mateusz Szkudlarek z Radia Zet, niepokojąca sytuacja ma miejsce w miejscowości Brzeziny pod Łodzią. Mieszkańcy mają już dość postępowania księży i postanowili złożyć pozwy do sądu. Pozwy te są skierowane przeciwko archidiecezji łódzkiej.

Mieszkańcy Brzezin są bowiem oburzeni cenami pochówku, jakie obowiązują na cmentarzu w ich miejscowości. Osobą, która przewodzi całej sprawie jest Sławomir Pawlik, który powołał do życia organizację „Stop Cmentarnemu Wyzyskowi”.

Pierwsze informacje na temat całej sprawy i akcji jakiej podjął się Sławomir Pawlik, ukazały się już we wrześniu na portalu Wirtualna Polska.

- Mieszkańcy Brzezin pod Łodzią, którzy walczą z wysokimi kosztami pochówków na parafialnym cmentarzu, ujawnili wysokość opłaty związanej z budową nagrobków. Za wstęp i pracę ekipy kamieniarzy kościelny administrator pobiera aż 920 zł. Według kurii, jest to 'ofiara kamieniarza za zarobkowanie na nie swoim terenie' – brzmiał fragment artykułu z września.

Archidiecezja Łódzka pozwana. Pierwsi mieszkańcy Brzezin zdecydowali się wystąpić na drogę sądową przeciwko kurii w...

Posted by STOP cmentarnemu wyzyskowi on Wednesday, October 14, 2020

Kuria odpowiada na zarzuty

Niedługo po pojawieniu się artykułu, do Krajowej Agencji Informacyjnej wpłynął list od księdza Pawła Kłysa – rzecznika Kurii Archidiecezji Łódzkiej. W liście tym duchowny twierdził, że podane informacje są nieprawdziwe i chciał, aby je sprostowano. Co więcej, ksiądz Paweł Kłys przedstawił skąd biorą się tak wysokie ceny pochówku na cmentarzu w Brzezinach.

Według duchownego 120 zł to koszt, który musi ponieść sam zakład kamieniarski – wlicza się tutaj wjazd na teren cmentarza oraz wykonanie prac. Kolejne 800 złotych to według duchownego „zryczałtowana opłata za postawienie pomnika na grobie murowanym”.

- Podkreślić należy, że 10% opłata od postawienia pomnika jest praktykowana na wszystkich nekropoliach zarówno wyznaniowych jak i komunalnych. Aby uniknąć wszelkich wątpliwości dotyczących kosztu wykonania nagrobka, wprowadzono opłatę zryczałtowaną. Na wspomnianym cmentarzu katolickim w Brzezinach tylko ok. 30% pochówków jest dokonywanych w grobach ziemnych, choć kancelaria cmentarza za każdym razem informuje dysponentów o wyższych kosztach pochówku zmarłego w grobie murowanym. Jest to zatem – jak widać – całkowicie świadoma decyzja rodziny zmarłego – brzmi fragment listu księdza Pawła Kłysa.

"Opłata za wjazd kamieniarzy jest pobierana na wszystkich cmentarzach (również komunalnych), a jest to ofiara...

Posted by STOP cmentarnemu wyzyskowi on Monday, September 7, 2020

Jak informował portal "Życie ": TO NIE JEST NAJLEPSZY ROK DLA HANNY LIS. PREZENTERKA NIE UKRYWA SWOICH PROBLEMÓW ZDROWOTNYCH. O CO DOKŁADNIE CHODZI

Przypomnij sobie: POLACY MUSZĄ BYĆ GOTOWI NA NOWE OBOSTRZENIA. NOSZĄC MASECZKĘ NIE WOLNO NAM JEŚĆ I PIĆ. CZY JEDNAK SĄ TO WSZYSTKIE ZAKAZY, KTÓRE OBECNIE PANUJĄ

Portal "Życie " pisał również: MAGDA GESSLER NIE MOŻE WYJŚĆ Z PODZIWU. ZNANA RESTAURATORKA POGRATULOWAŁA NASZEJ WIELKIEJ TENISISTCE - IDZE ŚWIĄTEK. FANI SĄ POD WRAŻENIEM