Jesień wydaje się być końcem pracy w ogrodzie. Powoli natura przygotowuje się do zimowego snu. Minął czas kwitnienia większości kwiatów, nie ma już plonów z warzywnego ogródka. Ale dla ogrodnika to bardzo intensywny czas. Dokładnie zaplanuj co musisz jeszcze zrobić w ogrodzie.

Musimy pamiętać, że jesień jest najlepszym czasem na zaplanowanie swojego ogrodu na kolejny sezon. Już teraz przygotowujemy miejsca na warzywniak, zbieramy resztki roślin, aby uchronić pozostałe od chorób i szkodników w następnym sezonie. Prace różnią się w zależności od rodzaju ogrodu. Nasz przyszły warzywniak wymaga jej najwięcej. Ale i kwiatowe rabaty oraz sad wymagają poświęcenia czasu.

W ozdobnych ogrodach musimy pamiętać o nawożeniu. Szczególnie ważne jest stosowanie specjalnych nawozów jesiennych, które są odpowiednio zbilansowane dla potrzeb naszych roślin. Zaleca się stosowanie preparatów z dużą ilością potasu i fosforu, które pomagają w przezimowaniu roślin. Ważne jest uprzątnięcie opadłych liści, które możemy przekompostować. Część roślin, w tym róże, wymagają okrycia na zimę. Usypujemy zatem kopczyki z ziemi lub kory i okrywamy specjalnie do tego przeznaczoną agrowłókniną.

W sadzie musimy zadbać szczególnie o młode rośliny. Muszą mieć stabilne podparcie, a owinięcie ich plastikową siatką zabezpieczy je przed zwierzyną. Koniecznie należy zgrabić opadłe liście, które mogą posłużyć w kolejnym sezonie jako kompost. Warto pamiętać, że liście orzecha włoskiego zawierają substancje toksyczne – dlatego kompostujemy je osobno.

Miłośnicy warzyw z własnego ogródka już teraz planują wygląd grządek w kolejnym sezonie. W pierwszej kolejności należy usunąć pozostałości roślin z tego roku. Mogą być źródłem pokarmu dla szkodników i rozwoju chorób, które zagrożą naszym plonom w kolejnym sezonie. Przekopując swój ogród warzywny możemy wykorzystać przerobiony kompost do użyźnienia gleby. Polecaną metodą jest też wysianie zielonego nawozu, np facelii błękitnej, gorczycy, prosa czy łubinu. Rośliny te wzrastając oddają w glebę azot i inne pierwiastki, które poprawiają jej żyzność.

Praca w ogrodzie trwa cały rok. Jednak pamiętajmy, że nasze jesienny porządki mają wpływ na to jak będzie wyglądał ogród następnego lata i jak będą smakować nasze plony.

Zobacz też: BEZPAŃSKI PIES WIDZI INNEGO PSA PRZYWIĄZANEGO SMYCZĄ DO OGRODZENIA. WTEDY POSTANAWIA DZIAŁAĆ

Może Cię zainteresować: KRZYSZTOF RUTKOWSKI TO PRAWDZIWY BIZNESMEN. ZOBACZYMY JEGO ŚLUB W TELEWIZJI!

Wiedziałeś o tym?: NATYCHMIAST ODINSTALUJ TE APLIKACJE – MOGĄ BYĆ SZKODLIWE DLA TWOJEGO SMARTFONA!

Źródło: „mojogrodnik.pl”