Mole to uciążliwe owady, które niszczą nasze ubrania. Niestety, często trudno się ich pozbyć, a proponowane środki są nieskuteczne. Warto więc dowiedzieć się, za pomocą jakich domowych sposobów można ten problem wyeliminować.

Mól ubraniowy to inaczej Tineola bisselliella, szarożółty owad, który niespodziewanie pojawia się w naszej szafie. Nie wiadomo, skąd znalazł się w tym właśnie miejscu. Pewne jest jedno, często na ich pojawienie się nie mamy żadnego wpływu.

Owady te mogą przylecieć do nas np. od sąsiada bądź też po prostu z zewnątrz. Zdarza się też, że często sami, zupełnie nieświadomie, przynosimy mole do domu, np. wracając z zakupami.

Mianowicie rodzajów tych owadów jest całkiem sporo. W naszych mieszkaniach pojawiają się mole spożywcze, mole blade (najczęściej przebywające w spiżarniach) oraz mole ubraniowe. I choć każdy z tych owadów jest dla nas uciążliwy, wielu sen z powiek spędzają te ostatni, czyli pożeracze naszych ubrań.

Jest wiele sposobów na pozbycie się owadów z szafy. Jednak w większości są one albo nieskuteczne albo drogie. Warto więc samemu przygotować miksturę, która poradzi sobie nawet z najbardziej uciążliwymi molami.

Oto najskuteczniejsze metody

Winna pułapka

Pułapki na mole można kupić w sklepie (to tzw. pułapki feromonowe). My proponujemy jednak zrobić ją samodzielnie. Wystarczy jedynie lep na muchy i odrobina wytrawnego wina, którym smarujemy pułapkę. Dodatkowo, można też pozostawić szafie miseczki wypełnione takim winem, bądź jeszcze lepiej octem winnym albo jabłkowym. Taki zapach przyciągnie owady, które niczego nieświadome, wpadną w przygotowaną przez nas pułapkę.

Zrób gruntowne porządki

Mole lubią zapach stęchlizny i zaschniętych plam, dlatego aby zapobiec rozwojowi moli, wkładaj do szafy czyste ubrania. Jeżeli robisz zakupy w secondhandach koniecznie upierz ubranie po przyjściu do domu, mole uwielbiają ten zapach. Jeżeli chodzi o produkty spożywcze, trzymaj je w plastikowych, szklanych lub metalowych pojemnikach. Produkty takie jak np. ryż, przesypuj z plastikowych woreczków do pojemnika. Mole z łatwością przedostają się przez plastikowe woreczki.

Kwarantanna

Ważne jest także to, aby pozbyć się ubrań, w których mole zagościły już na dobre. Te, które da się jeszcze uratować warto oddać do pralni chemicznej albo wyprać w wysokiej temperaturze. Ponadto, jeśli mole znajdują się w produktach spożywczych, wtedy nie ma, nad czym się zastanawiać. Z kolei, jeśli w jakimś produkcie nie zauważysz larw albo owadów, ale podejrzewasz, że mogą się tam znajdować, warto dla własnego bezpieczeństwa produkt włożyć do lodówki, bądź zamrozić.

Mydło w kostce

Mole nie znoszą zapachu mydła w kostce, umieszczenie go między ubraniami nie tylko odstraszy szkodniki, ale także utrzyma w szafie świeży zapach.

Zawsze przeglądaj szafki

Dla bezpieczeństwa warto zachować czujność. Należy często myć szafki oraz sprawdzać produkty. Nie należy zapominać także o wietrzeniu. Produkty spożywcze koniecznie pakuj do szczelnych pojemników, natomiast ubrania często pierz. Dodatkowo, grube swetry czy płaszcze dobrze jest włożyć do hermetycznych worków. Wtedy mamy pewność, ze mole nie będą miały do niech dostępu.

Laska wanilii

Umieszczenie w szafie lub szafce kilku lasek wanilii skutecznie odstraszy mole.

Postaw na zioła

Dobrym sposobem na pozbycie się moli są mieszanki ziołowe. Rozmaryn, tymianek, lawenda i goździki to zioła, które skutecznie odstraszą niechciane owady. Takie mieszanki można włożyć do siateczki albo bawełnianych woreczków, następnie pozostawiając je w szafce. Do kieszeni płaszczy można dodatkowo włożyć liście laurowe. W przypadku produktów spożywczych, do pojemników z ryżem, kaszą czy mąką, również warto dodać kilka sztuk tej przyprawy.

Plaster cytryny lub pomarańczy

Mole nie tolerują cytrusów. Możesz ususzyć plasterek pomarańczy lub cytryny i umieścić go w szafie.

Chcesz wiedzieć więcej, o tym, jak utrzymać porządek w szafkach oraz jednocześnie w diecie? Zajrzyj do tego artykułu: DBASZ O SWOJĄ WAGĘ? POZNAJ LISTĘ PRODUKTÓW, KTÓRYCH LEPIEJ UNIKAĆ!

Segregacja śmieci. Sprawdź, czy robisz to dobrze?: CO WARTO WIEDZIEĆ O SEGREGACJI ŚMIECI? NAJWAŻNIEJSZE „ŚMIECIOWE” PORADY, KTÓRE UŁATWIĄ TOBIE ŻYCIE!

Weronika Wojciechowska / Ewelina Rozworska