Segregacja śmieci to dla wielu osób nie mających zbyt wiele do czynienia z recyklingiem czy pracą w sortowni odpadów nie lada wyzwanie! Nie ma szybkiego sposobu, aby opanować tę sztukę do perfekcji. Wprowadzając jednak do swojego życia kilka poniższych rad można ułatwić sobie życie.

Coraz więcej osób stara się segregować śmieci. Temat coraz częściej poruszany jest wśród znajomych czy internautów, a pod każdym blokiem zobaczyć można wypełnione kolorowe kosze. Przyczyną tego jest nie tylko chęć zadbania o środowisko czy wizja kary, która może zostać nałożona za brak sortowania odpadów, ale też coraz częstsze pojawianie się kontenerów na osiedlach.

I własnie tutaj pojawia się problem. Obecnie wyróżnić się można 5 kolorów koszów na śmieci, a rodzajów odpadów jest znacznie więcej. Istnieje więc duże ryzyko pomyłki. Według informacji na portalu Natemat.pl powodem rezygnacji niektórych osób z segregacji śmieci jest również brak chęci poświęcenia czasu i wody na mycie opakowań. Okazuje się, że istnieje dobre rozwiązanie, aby rozwiązać tę kwestię. Ministerstwo Środowiska przekazuje kilka cennych porad.

Mycie opakowań po po produktach spożywczych

Opakowania po produktach spożywczych nie powinny być myte, z wyjątkiem sytuacji, kiedy gmina wyraźnie wyda takie zalecenia. Czynność ta powoduje większe zużycie wody. Opakowanie powinny być jednak opróżnione z resztek jedzenia.

Koperty z folią bąbelkową i paczki oblepione taśmą – wyrzucać razem czy osobno?

Przed wyrzuceniem kartonowego pudełka do kontenera na papier należy usunąć z niego taśmę klejącą i wyrzucić ją do kosza na odpady zmieszane. Podobnie w przypadku kopert z folią bąbelkową – folia powinna być oddzielona od papieru i wyrzucona do pojemnika na odpady z metali i tworzyw sztucznych.

Szklane buteleczki z perfumami – gdzie wyrzucić?

Szklane buteleczki z perfumami często mają na stałe przymocowane elementy z innych materiałów. Zazwyczaj wystarczy wyrzucić opróżnione opakowanie do kontenera na odpady szklane, zaś nakrętkę do odpowiadającego tworzywu pojemnika. Jeśli jednak nie ma możliwości rozdzielenia tych elementów całość należy wyrzucić do kosza na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucić mokry ręcznik papierowy czy zużyte chusteczki?

Mokre ręczniki papierowe i zużyte chusteczki nie powinny być wyrzucane do kontenera na papier. Należy je umieścić w koszu na odpady zmieszane.

Co z paragonami, ulotkami czy kolorowymi magazynami pokrytymi drukiem?

Według zasad recyklingu papier powinien być w jak najczystszej postaci. Z tego względu paragony ze sklepów i bankomatów należy wyrzucać do kosza z odpadami zmieszanymi. Podobnie w przypadku lakierowanego czy foliowanego papieru, który jest pokryty tworzywem sztucznym.

Blistry po lekach – czy powinny trafiać do kontenera z metalami i tworzywami sztucznymi?

Puste opakowania po lekach w postaci blistrów powinny być wyrzucane do kontenerów na odpady zmieszane. Okazuje się, że zwykle składają się one z wielu materiałów. Proces ich oddzielania jest technologicznie trudny i zupełnie nieopłacalny.

Gdzie wyrzucić kartony po mleku?

Mimo, że kartony po mleku jak sama nazwa wskazuje powinny być kartonowe, to jednak wewnątrz pokryte są aluminiową wyściółką. Z tego względu najlepiej wyrzucać je do pojemnika na odpady z metali i tworzyw sztucznych.

Co zrobić z opakowaniami po jajkach ze skorupkami i wytłaczankami?

Skorupki jajek należy wyrzucić do pojemnika na odpady BIO po uprzednim opróżnieniu z zawartości. Z kolei kartonowe opakowania powinny trafić do kontenera na papier.

Gdzie wyrzucić drewniane odpady, takie jak patyczki po lodach czy wykałaczki?

Wszystkie drewniane opady należy wyrzucać do kosza na odpady zmieszane.

Czy można wyrzucać sortowane odpady w torbach foliowych, w których były przechowywane?

Wszystkie frakcje odpadów powinny być wyrzucone do odpowiednich pojemników. Z tego względu najczęściej konieczne będzie oddzielenie torby foliowej od jej zawartości.

Co zrobić z drobnymi elektrośmieciami, takimi jak baterie?

Zużyte baterie i urządzenia RTV i AGD czyli elektroodpady są uważane za niebezpieczne. Z tego względu nie wolno ich wyrzucać do kontenerów z odpadami zmieszanymi. Można je wyrzucić w specjalnych, przeznaczonych do tego punktach w sklepach lub w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) zorganizowanej przez gminę. Wszelkie informacje wraz z godzinami otwarcia można sprawdzić na stronie internetowej danej gminy.

Co zrobić ze starymi ubraniami nie nadającymi się do noszenia?

Zniszczone ubrania powinny być wyrzucone do pojemnika na odpady zmieszane lub dostarczone do PSZOK-u. Szczegółowe wytyczne można znaleźć w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy.

Co się stanie w przypadku pomyłki przy sortowaniu śmieci?

Sposób postępowania z odpadami różni się w zależności od gminy. Odpady trafiające do sortowni poddawane są procesom podczyszczenia lub segregacji, jednak znaczenie w tym przypadku mają możliwości technologiczne danego zakładu.

Jak nauczyć się prawidłowego sortowania śmieci?

Wszystkie cenne informacje i wskazówki dotyczące sortowania śmieci znaleźć można na stronie internetowej naszesmieci.mos.gov.pl. Gminy często prowadzą także działania informacyjne i edukacyjne.

Czy Polacy faktycznie coraz częściej i dokładniej segregują śmieci?

Ciągłe prowadzenie działań edukacyjnych przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej odnośnie segregacji odpadów i korzyści wynikających z tego dla środowiska. Według badań przeprowadzonych we wrześniu 2018 roku w Polsce 62 procent Polaków regularnie segreguje śmieci, 15 procent robi to sporadycznie, a jedynie 19 procent wyrzuca wszystkie śmieci do jednego kosza. Najczęściej segregowane są odpady plastikowe, papierowe i metalowe.

Chcesz dowiedzieć się, jakie mogą być konsekwencje porzucania śmieci na górskim szlaku? Zachęcamy do przeczytania tego artykułu: PORZUCASZ ŚMIECI NA SZLAKU? ZOBACZ, JAKIE MOGĄ BYĆ TEGO SKUTKI

Interesuje Cię temat zasad savoir-vivre? Więcej dowiedzieć się możesz tu: CHCESZ WIEDZIEĆ JAK ZACHOWAĆ SIĘ W KAŻDEJ SYTUACJI? OTO ZASADY, KTÓRE POWINIENEŚ ZNAĆ

Patrycja Hampelska