Góry to miejsce, do którego wielu z nas uwielbia wracać. Piękne widoki, obcowanie z naturą i świeże powietrze to elementy charakteryzujące południe naszego kraju. Jednak ten sielski widok często psujemy sami, pozostawiając na szlakach tony śmieci. To nie tylko nieodpowiednie zachowanie i brak szacunku do natury, ale także przede wszystkim prawdziwe zagrożenie dla zwierząt. 

Górskie wycieczki to jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Wędrówki to zarówno doskonała aktywność fizyczna, jak i całkowity relaks. Nic więc dziwnego, że niezależnie od pory roku, górskie okolice odwiedzają tysiące turystów.

Nie zawsze jednak, taka wycieczka napawa optymizmem. Na szlakach bardzo często można spotkać pozostawiane, przez nieodpowiedzialnych miłośników gór, śmieci. Opróżnione butelki i plastikowe opakowania szpecą krajobraz, o który powinniśmy dbać ze szczególną starannością.

Jak wiadomo, góry to nie tylko szczyty, które możemy zdobywać. Na piękno górskiego terenu ma wpływ przede wszystkim flora i fauna. To dzięki bujnej roślinności i pojawiającym się na szlakach zwierzętom, krajobraz staje się kompletny.

Nie wszyscy wiedzą, że nawet najmniejszy, pozostawiony przez nas śmieć, może stanowić poważne zagrożenie dla roślin i zwierząt. Plastik szkodzi nieświadomym niebezpieczeństwa gatunkom, które go np. zjadają. Porzucone resztki jedzenia zwabiają dzikie zwierzęta, które mogą stanowić zagrożenie dla samych turystów. Nikt z nas zapewne nie chciałby spotkać na drodze wygłodniałego niedźwiedzia.

Kolejnym problemem są opakowania po napojach. W sieci coraz częściej pojawiają się zdjęcia, na których widać, jakie skutki może przynieść, porzucona w górach plastikowa butelka. Jednak nawet takie ostrzeżenia, nie dają turystom do myślenia, a na szlakach wciąż można znaleźć zjedzone batony czy plastikowe reklamówki.

Ostatnio, na portalu „Tatromaniak.pl” pojawił się wpis odnoszący się do opisanych wyżej sytuacji. Dodatkowo dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego podzielił się z internautami fotografią, na której pokazuje plastikową butelkę i uwięzione w niej zwierze.

Taka fotografia ma być kolejną przestrogą dla bezmyślnych turystów. A hasłem przewodnim walki z zaśmiecaniem górskich szlaków są słowa: „Znieś na dół tyle samo, co wniosłeś na górę”. Zanim więc, wybierzemy się w góry, warto zabrać ze sobą duży plecak, który pomieści wszystko to, czego na szczytach zostawiać nie powinniśmy.

Przeczytaj także: WSPANIAŁA AKCJA POLSKICH POLICJANTÓW! ICH POSTAWA WYCISKA ŁZY Z OCZU!

Zobacz też: KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE… CAŁA POLSKA SZUKA SWOJEGO RODAKA!

Źródło: „inf.własna”