Rzadko słyszy się o „etykiecie”. Warto pamiętać, że te zasady dalej funkcjonują, choć na przestrzeni lat ulegają pewnym zmianom. Co powinna wiedzieć dobrze wychowana osoba?

Jeśli pijemy herbatę, należy trzymać filiżankę tak, by kciuk i palec wskazujący prawie stykały się w środku ucha naczynia, zaś środkowy – podtrzymywał od dołu ten uchwyt. Przy kawie zasady są inne – powinno się trzymać palec wskazujący w środku ucha filiżanki, a kciuk na górze uchwytu. Resztę palców schować w dłoni.

Jeśli danie jest za gorące, nie należy wypluwać go na serwetkę ani szeroko otwierać ust. Co zatem zrobić? Należy napić się zimnego napoju. Nigdy nie dmuchaj w jedzenie, by wystygło. Jeśli jest za gorące – poczekaj.

Choć może to nie brzmieć zbyt sprawiedliwie, rachunki za posiłek w restauracji powinno dzielić się na równe części. Niezależnie od tego, kto ile i czego zjadł.

Nigdy nie wyjmuj jedzenia spomiędzy zębów przy stole. Próbuj płukać usta napojem tak, by nikt nie widział, lub wyjdź do łazienki. Jeśli ktoś w twoim towarzystwie ma coś między zębami – zasugeruj to, przesuwając kilka razy językiem po zębach (z zamkniętymi ustami), nigdy nie mów o tym przy innych. Jest szansa, że druga osoba zrozumie sugestię – jeśli nie, możesz jej o tym delikatnie powiedzieć na osobności.

Wydmuchuj nos szybko i cicho, tak, by nie przeszkadzać innym. Jeśli będziesz głośno – wyjdź np. do łazienki. Nigdy nie rób tego przy stole, nawet przy bliskich. Warto też pamiętać, że wielorazowe (np. bawełniane) chusteczki wyglądają bardziej elegancko.

Jeśli idziesz do publicznej toalety – pamiętaj nie tylko o umyciu rąk, ale także o tym, by zapukać i spytać, czy ktoś jest w kabinie, zanim pociągniesz za klamkę. Jeśli jesteś mężczyzną – zachowaj odległość od drugiego użytkownika pisuaru. Kobieta, która poprawia makijaż, nie powinna zajmować lustra obok suszarki do rąk.

Gdy zauważysz, że masz rozpięty rozporek – zapnij go w toalecie lub dyskretnie się odwracając. Jeśli zobaczysz to samo u kogoś innego – dyskretnie mu o tym powiedz.

Zdarza się, że ktoś wokół nas nieładnie pachnie. Wtedy należy poprosić tę osobę o wysłuchanie i powiedzieć, że nie jest to przyjemna rozmowa. Następnie delikatnie poruszyć problem.

Co zrobić, gdy pękną spodnie w szwie? Nie opowiadać o tym wszystkim wokół. Najlepiej zasłonić tę dziurę ubraniem, np. zawiązać sweter w pasie. Jeśli jest możliwość – jak najszybciej zaszyj dziurę albo poproś kogoś o przywiezienie innych spodni.

W przypadku, gdy spotkasz się z molestowaniem seksualnym w pracy – nie milcz! Mów o tym głośno – powiedz szefowi, że jego uwagi są nieprzyjemne. Jeśli to nic nie da – powiedz o tym jego przełożonym.

Ustępowanie miejsca w autobusie bywa trudnym tematem. Pamiętaj, by ustąpić kobiecie w ciąży. Spójrz, czy na pewno jest ona w stanie błogosławionym. Najlepiej spojrzeć na kilka szczegółów – kobiety w ciąży nie noszą wysokich butów, mają często opuchnięte kostki, trzymają dolne plecy lub przenoszą ciężar z nogi na nogę. Jeśli wciąż nie wiesz, czy kobieta jest ciężarna – bez słowa wstań z miejsca, wtedy sama zdecyduje, czy chce usiąść.

Nawet przy robieniu zdjęć pamiętaj o przestrzeganiu zasad dobrego wychowania. Jak radzi portal Genialne – pytaj o pozwolenie, nawet znajomych. Daj im chwilę na przygotowanie się. Pamiętaj, by nie robić selfie w łazience, niebezpiecznych sytuacjach i w pobliżu wypadków.

Pamiętaj, że te zasady powinno się stosować każdego dnia, nie tylko od święta.

Interesujesz się zachowaniem polityków? Zobacz: DOSADNE SŁOWA ANDRZEJA DUDY O PŁACY MINIMALNEJ. „DOŚĆ SŁUCHANIA TYCH BZDUR!”

Śledzisz najnowsze wiadomości z kraju? Sprawdź tę: KONTROWERSYJNA NAGRODA OD TADEUSZ RYDZYKA. KOGO I ZA CO WYRÓŻNIŁ DUCHOWNY?

Martyna Piotrowska