Jak podaje portal "Biznes Info", świadczenia emerytalne i renty mogą znacząco wzrosnąć dzięki dodatkom. Ich spis powinien znąć każdy, kto pobiera emeryturę lub rentę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można zyskać sporą sumę.

Emerytury

Co roku ZUS dokonuje waloryzacji rent i emerytur. Niewiele jednak osób wie, że świadczenie może zostać podniesione przez dodatki. Do ich pobierania uprawnionych jes bardzo wiele osób, choć nie wszyscy o tym wiedzą. Aby otrzymać niektóre z dodatków nie trzeba spełniać praktycznie żadnych warunków. Jakie mamy dodatki?

Dodatek dla żołnierzy-górników

Należy sie on sobom, które jako żołnierze zastępczej służby wojskowej wysyłani byli na przymusowe prace do kopalń węgla, zakładów rud uranu, kamieniołomów, czy batalionów budowlanych. Przyznaje się ten dodatek na podstawie zaświadczeń wydanych przez Wojskową Komendę Uzupełnień. Świadczenie wypłacane jest w kwocie 229,91 zł co miesiąc.

Dodatek za nauczanie

Mogą się o niego ubiegać osoby, które w okresie okupacji były zaangażowane w tajne komplety nauczycielskie. Należy się on wszystkim, którzy przed dniem 1 września 1939 roku nauczały w j. polskim na obszarze III Rzeszy lub wolnego miasta Gdańska. Świadczenie wypłacane jest w kwocie 229, 91 zł.

Dodatek kombatancki

Jego kwota, to jak w poprzednich wypadkach 229,91 zł. Mogą się o niego ubiegać wszyscy, którzy na mocy ustawy z 24 stycznia 1991 roku o Kombatantach i niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych, posiadają zaświadczenie o byciu represjonowanym w określonych okresach czasu.

YouTube

Ryczałt energetyczny

Dodatek przysługuje kombatantom, ofiarom represji wojennych oraz tych w okresie powojennym, a także osobom pobierającym świadczenie dla żołnierzy górników i wdów po nich. Ryczałt energetyczny wynosi 171,41 zł brutto co miesiąc.

Dodatek pielęgnacyjny

Jest to świadczenie pobierane przez największą liczbę seniorów. Przyznaje się je automatycznie wszystkim osobom, które ukończyły 75 rok życia. Mogą go także otrzymać osoby niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji i dlatego potrzebują stałej opieki. Wypłacany jest on na podstawie opinii lekarza orzecznika ZUS, a jego kwota to 229,97 zł miesięcznie.

YouTube

Pełną listę dodatków znajdziecie tutaj.

To też może cię zainteresować: Wysokość wypłat w czerwcu 2020 przerosła wszelkie oczekiwania. Ile zarobili Polacy na rynku pracy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Epidemia koronawirusa nie daje za wygraną. Odnotowano kolejne zakażenia. Ministerstwo przekazało również smutne informacje

O tym się mówi: Konsumenci powinni mieć się na baczności. Sanepid przebadał jakość lodów z automatu, nie jest dobrze