Jak donosi „Super Express”, wraz z początkiem wakacji sanepid w województwie zachodniopomorskim ruszył z masowymi kontrolami lokali gastronomicznych, kawiarni i innych punktów z jedzeniem. Wszystko to w trosce o zdrowie turystów, którzy wypoczywają w kurortach nad Bałtykiem. Wyniki kontroli zbadanych próbek lodów z automatu z 39 kontrolowanych miejsc wołają o pomstę do nieba.

Choć w żadnej z nich nie znalazła się Salmonella czy inne chorobotwórcze bakterie, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe to w 105 próbkach z 21 miejsc wykazano dużą ilość drobnoustrojów, które są dowodem na niedostateczną higienę przy produkcji tego popularnego latem smakołyku. Co znaleziono w lodach z automatu znad morza?

Bakterie z jelita grubego w lodach z automatu! Sanepid nie ma wątpliwości – to dowód brak higieny

Chodzi o bakterie Enterobacteriaceae, które naturalnie bytują w ludzkim przewodzie pokarmowym. Ich dostanie się do organizmu osób z niską odpornością, chorobami układu trawiennego może przyczynić się do wystąpienia przykrych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Gdzie znaleziono szkodliwe dla zdrowia bakterie? Mikroroganizmy znalazły się w próbkach badanych przez sanepidy w Świnoujściu, Koszalinie, Szczecinku, Szczecinie i Sławnie.

W wyniku kontroli 10 właścicielom firm zakazano produkcji isprzedaży lodów do chwili wykonania dezynfekcji, przeprowadzenia szkoleń wśród personelu i po ponownym pobraniu próbek prawidłowych wyników kontroli.

Kolejnych 11 przedsiębiorców zostało pouczonych w kwestii reżimu sanitarnego, a cała grupa musi również ponieść całkowite koszty kontroli i przeprowadzonych badań. Służby snaitarne donoszą, że to nie koniec kontroli.

fot. Pixnio

Jak informował portal "Życie": RCK APELUJE DO MILIONÓW POLAKÓW O PILNĄ POMOC. KAŻDA SEKUNDA JEST NA WAGĘ ZŁOTA, WIELE OSÓB W POTRZEBIE

Przypomnij sobie: ILE WYNOSZĄ DZIŚ DODATKI DO EMERYTUR I RENT? TYLE WYNOSZĄ PO WALORYZACJI ŚWIADCZEŃ DLA SENIORÓW W 2020 ROKU

Portal "Życie" pisał również: NAD MORZEM WCALE NIE JEST TAK DROGO, JAK MÓWIĄ? SUMY NA NIEKTÓRYCH PARAGONACH KRĄŻĄCYCH PO INTERNECIE ZASKAKUJĄ TURYSTÓW