Okazuje się, że w większości centrów krwiodawstwa na terenie całego kraju niesamowicie brakuje zapasów krwi, szczególnie grup 0Rh-. Apel RCK z całej Polski wspiera również Ministerstwo Zdrowia, chcąc za pomocą mediów społecznościowych trafić do wielu Polaków, szczególnie młodych i zdrowych osób.

Krew jest dramatycznie potrzebna, a szczególnie latem przez wyjazdy stałych honorowych dawców krwi mocno jej brakuje. Niestety, w tym okresie jest również więcej wypadków drogowych i innych groźnych sytuacji, kiedy krew nagle staje się dramatycznie niezbędna.

Regionalne Centra Krwiodawstwa proszą Polaków o oddawanie krwi, jeśli są w stanie to uczynić. Krwi brakuje w stacjach

Na krew w trakcie dwóch miesięcy wakacji jest zdecydowanie znacznie większy popyt niż w całym roku, a maleje podaż. Jak informuje serwis Pikio.pl, w bankach krwi jest coraz mniej tego naturalnego leku, a pracownicy RCK-ów apelują do Polaków, by w obecnych warunkach epidemiologicznych nie bali się zgłaszać do mobilnych punktów poboru krwi – bezpieczeństwo tej procedury zostanie zapewnione.

Dziś najbardziej brakuje grupy 0RH-, tylko ją można przetoczyć każdej osobie. Niestety, ma ją tylko 7 procent polskiego społeczeństwa.

Również Ministerstwo Zdrowia wychodzi z apelem do Polaków, uświadamiając, jak wiele krwi codziennie przetacza się podczas operacji i leczenia hematologicznego. Średnio jedna osoba na 10 pacjentów wymaga dostarczenia krwi.

Jeśli konieczna jest operacja po wypadku komunikacyjnym to pacjentowi podaje się średnio 10 jednostek krwi. Przeszczep wątroby wymaga aż 20 jednostek.

Kto może oddać krew? Dorośli od 18 do 65 roku życia, o wadze minimum 50 kg. Aby oddać krew należy wylegitymować się dokumentem ze zdjęciem. Przed oddaniem należy się dobrze wyspać, zjeść lekki posiłek i wypić około 1,5 litra wody.

Jak informował portal "Życie": KONTROLERZY ROZPOCZĘLI PRACĘ NA TERENIE CAŁEJ POLSKI, KARY MOGĄ TRAFIĆ DO MILIONÓW POLAKÓW. JAK USTRZEC SIĘ ZAPŁACENIA NAWET 700 ZŁOTYCH

Przypomnij sobie: LOKALE GASTRONOMICZNE W CAŁEJ POLSCE PRZECHODZĄ MASOWE KONTROLE. NIE JEST DOBRZE, KLIENCI MAJĄ SIĘ CZEGO OBAWIAĆ

Portal "Życie" pisał również: WZRUSZAJĄCA POSTAWA KSIĘDZA ZASŁUGUJE NA NAŚLADOWANIE. NIEKTÓRZY PORÓWNUJĄ GO DO ŚW. FRANCISZKA, MÓWI, ŻE KAŻDY MA WSTĘP DO KOŚCIOŁA