Lato kojarzy nam się przede wszystkim z wysokimi temperaturami, grillowaniem i oczywiście lodami dla ochłody. Okazuje się jednak, że warto zwrócić uwagę na to, gdzie kupujemy ulubiony wakacyjny przysmak większości Polaków.

Sytuacja jest niepokojąca

Jak podaje portal Pikio.pl sanepid z województwa zachodniopomorskiego sprawdził 39 lokali gastronomicznych, na terenie całego województwa, aby sprawdzić czy jedzenie lodów z tych miejsc jest w pełni bezpieczne.

Pracownicy sanepidu zebrali 195 próbek z wymienionych 39 lokali. Okazało się, że aż w 105. z nich obecne były bakterie, które nie powinny znajdować się w produktach spożywczych. Skażone próbki pochodzą z 21 spośród 39 przebadanych lokali.

Zdanie sanepidu jest stanowcze

Co więcej, sanepid zaznacza, że wszystkie próbki były zebrane z miejsc, gdzie dostępne są popularne wśród Polaków lody maszynowe.

- Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej. Bakterie Enterobacteriaceae naturalnie występują w jelicie grubym człowieka i wówczas nie są bakteriami chorobotwórczymi. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe - brzmi oświadczenie WSSE w Szczecinie, cytowane przez portal „Fakt”.

Może więc zamiast lodów z automatu warto wybrać inną przekąskę? Pamiętajmy także o odpowiednim przechowywaniu żywności, szczególnie w okresie letnim, w którym temperatura jest wysoka.

Spożycie produktów spożywczych skażonych bakteriami może skutkować bardzo groźnymi chorobami, których leczenie niejednokrotnie jest długie i uciążliwe. Warto więc zapobiegać, a nie leczyć.

Jak informował portal "Życie": KONTROLERZY ROZPOCZĘLI PRACĘ NA TERENIE CAŁEJ POLSKI, KARY MOGĄ TRAFIĆ DO MILIONÓW POLAKÓW. JAK USTRZEC SIĘ ZAPŁACENIA NAWET 700 ZŁOTYCH

Przypomnij sobie: RCK APELUJE DO MILIONÓW POLAKÓW O PILNĄ POMOC. KAŻDA SEKUNDA JEST NA WAGĘ ZŁOTA, WIELE OSÓB W POTRZEBIE

Portal "Życie" pisał również: WZRUSZAJĄCA POSTAWA KSIĘDZA ZASŁUGUJE NA NAŚLADOWANIE. NIEKTÓRZY PORÓWNUJĄ GO DO ŚW. FRANCISZKA, MÓWI, ŻE KAŻDY MA WSTĘP DO KOŚCIOŁA