W ostatnim czasie Polska znalazła się w trudnej sytuacji związanej bezpośrednio z pandemią koronawirusa. Dała się ona we znaki niemal wszystkim.

Od czasu wybuchu pandemii w Polsce minęło już kilka miesięcy. Odmrożono gospodarkę, wprowadzono także pomoc dla firm i pracowników – tzw. tarczę antykryzysową. To wszystko pozwoliło na ożywienie rynku pracy.

Jak pokazują najnowsze dane – ten ma się lepiej niż można byłoby się tego spodziewać.

Jak wyglądał rynek pracy w czerwcu 2020?

Jak podaje portal Money.pl, rynek pracy w czerwcu wyglądał lepiej niż można byłoby się tego spodziewać. Odnotowano mniejszy spadek zatrudnienia w ujęciu rocznym, a także, co ważne, wypłaty były sporo wyższe niż można było się spodziewać.

Według danych GUS w czerwcu 2020 roku przeciętne wynagrodzenie brutto wynosiło 5286 zł.

Pieniądze. Źródło: Youtube
Pieniądze. Źródło: Youtube
Pieniądze. Źródło: Youtube

Już od dobrych kilku lat (od 2013 r.) w Polsce z roku na rok wzrastało zatrudnienie. Niestety, pandemia koronawirusa wywróciła wszystko do góry nogami – w kwietniu nastąpił jego spadek, jeszcze gorzej było w maju. I choć czerwiec również pokazał zatrudnienie niższe niż przed rokiem, nie odnotowano kolejnego spadku – zatrudnienie lekko wzrosło w stosunku do maja.

Według ekspertów zatrudnienie w czerwcu tego roku miało być o 3,9% niższe niż w czerwcu zeszłego roku, tak jednak nie było – w firmach średnich i dużych, czyli zatrudniających ponad 9 osób, pracuje o 3,3% osób mniej.

Co więcej, w czerwcu jest o 12 tys. etatów więcej niż w maju br. w sektorze przedsiębiorstw.

„W czerwcu 2020 roku, podobnie jak w poprzednim miesiącu, zaobserwowano w niektórych podmiotach dalsze ograniczenie zatrudnienia (nieprzedłużanie umów terminowych oraz rozwiązywanie umów o pracę)” – pisze GUS.

Pieniądze. Źródło: Youtube
Pieniądze. Źródło: Youtube

Co ciekawe, płaca jest aż o 3,6% wyższa niż w czerwcu ubiegłego roku, podczas gdy prognozy ekonomistów sugerowały, że będzie to tylko o 1,5% więcej.

Biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie brutto w czerwcu 2020 roku, czyli 5286 zł, warto obliczyć, jaką pensję netto otrzymuje pracownik na umowie o pracę. Okazuje się, że jest to ok. 3800 zł na rękę.

Przypomnij sobie o… MARCIN BOSAK NIE POJAWI SIĘ JESIENIĄ W „TAŃCU Z GWIAZDAMI”. JEST KOMENTARZ POPULARNEGO AKTORA

Jak informował portal Życie: ANTEK KRÓLIKOWSKI: WRESZCIE DOBRE WIADOMOŚCI. FANI NIE KRYJĄ RADOŚCI

Portal Życie pisał również o… KONSUMENCI POWINNI MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI. SANEPID PRZEBADAŁ JAKOŚĆ LODÓW Z AUTOMATU, NIE JEST DOBRZE