Niedawno na świat przyszedł pierworodny syn Karola Strasburgera. Okazuje się, że nie jest on wyjątkiem w kwestii decydowania się na dziecko w podeszłym wieku. Dla wielu mężczyzn posiadanie potomstwa to potwierdzenie, że osiągnęli wysoki status. Jakie konsekwencje może mieć taka decyzja? Dlaczego bycie ojcem w tym wieku budzi tak duże kontrowersje?

Karol Strasburger nie jest jedyny

Zaledwie rok temu w mediach było głośno o Marku Kondracie, który został ojcem w wieku 67 lat. W ostatnim czasie synka doczekał się także 65-letni Apoloniusz Tajner z niespełna 30-letnią żoną.

Okazuje się, że po 60 roku życia na dziecko zdecydowały się także inne znane osobistości, takie jak Rob Stewart, Mick Jagger czy Paul McCartney. Wiele plotek krąży także na temat Charlie Chaplina. Podobno w czasie narodzin jego ostatniego dziecka był już tak stary, że nie miał nawet siły go podnieść.

Dlaczego mężczyźni decydują się na dziecko po 60 roku życia?

Jedną z kwestii, którą warto wziąć pod uwagę zastanawiając się nad kwestią ojcostwa po 60 roku życia jest fakt, że w takim przypadku matką dziecka zostaje znacznie młodsza kobieta. Mężczyzna, który spotyka się z młodszą, atrakcyjną kobietą w oczach innych również staje się atrakcyjniejszy.

Jak się okazuje na dziecko w późnym wieku często decydują się mężczyźni o wyższym statusie materialnym. Potomstwo może być dla nich pewnego rodzaju potwierdzeniem rangi.

Młode kobiety z kolei cenią w takich mężczyznach poczucie bezpieczeństwa, jakie im zapewniają, co także sprzyja podjęciu decyzji o zostaniu matką.

"Może być to również przejaw przeżywania kryzysu wieku średniego. Część mężczyzn podchodzi do sprawy egoistycznie – chcą ukryć przed samym sobą, że mimo że metryka mówi co innego, to oni wciąż czują się atrakcyjnie i młodo. Wydaje im się, że w ten sposób uciekną przed starością" - tłumaczy dr Marta Majorczyk, psychoterapeutka.

Z jakiego powodu ojcostwo w tym wieku budzi tak duże kontrowersje?

"W psychologii rozwojowej mówi się o "zmianie niepunktualnej", czyli decyzji podjętej zbyt późno, niemal wbrew naturalnemu cyklowi życia. Dotyczy to nie tylko późnego, ale też bardzo wczesnego rodzicielstwa.

Przywykliśmy, że na dzieci powinny decydować się ludzie w okresie wczesnej dorosłości, czyli w wieku od 19 do 35 lat. W ostatnich latach granica wieku się podnosi, lecz wszystkie skrajne sytuacje wciąż wywołują duże emocje" - wyjaśnia dr Majorczyk.

Polecamy także: 72-LETNI KAROL STRASBURGER ZOSTAŁ OJCEM. ZNAMY PŁEĆ I IMIĘ JEGO PIERWSZEGO DZIECKA

Może zainteresuje Cię to: MAŁŻEŃSTWO 21-LETNIEJ CELEBRYTKI I 74-LATKA TO JUŻ PRZESZŁOŚĆ. KOBIETA MA NOWEGO PARTNERA, ALE WIEK MĘŻCZYZNY NADAL POZOSTAŁ TEN SAM

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: BRAKUJE PIENIĘDZY NA TRZYNASTKI, 500+ TEŻ NIEPEWNE. ŚWIADCZENIA SOCJALNE POD ZNAKIEM ZAPYTANIA