Kiedy PiS obiecywał przed tegorocznymi wyborami przyznanie kolejnych świadczeń, specjaliści chwytali się za głowy. I nie chodziło o to, że programy socjalne nie są w Polsce potrzebne. Zarówno 500+, jak i tym bardziej trzynastki, poprawiają komfort życia Polaków.

Jednak są to świadczenia, które kosztują miliardy złotych. Wielu ekonomistów zastanawiało się skąd PiS chce wziąć na wszystko pieniądze, ponieważ trzynastki dla emerytów nie zostały przewidziane w budżecie na 2020 rok.

Obecnie PiS mierzy się właśnie z ogromnym problemem, jak zamknąć przyszłoroczny budżet, aby wypłacić wszystkie obiecane świadczenia. Jak podaje portal superbiz.se.pl, problemy się piętrzą, ponieważ rząd musiał zrezygnować ze swoje pomysłu, który miał dostarczyć fundusze na Emeryturę+.

Prawo i Sprawiedliwość chciało doprowadzić do zniesienia limitu 30-krotności ZUS-u. Chodzi tutaj o przepisy prawne, w ramach których osoby zarabiające rocznie kwotę powyżej pewnego pułapu, nie płacą już kolejnych składek na ZUS.

Partia Jarosława Kaczyńskiego proponowała, aby zniesiona została ta zasada, co oznaczałoby dużo mniejsze zarobki dla tysięcy Polaków oraz większe wydatki dla pracodawców. W zamian za to do budżetu państwa wpłynęłoby dodatkowych 7 miliardów złotych już w przyszłym roku.

Pomysł okazał się jednak zbyt kontrowersyjny i PiS musiał się z niego wycofać. W związku z tym, partia rządząca stanęła przed poważnym problemem, skąd wziąć 10 miliardów złotych na przyszłoroczne trzynastki dla emerytów.

- Rzeczywiście jest pewna łamigłówka do rozwiązania na skutek tej zmiany, o której (...) Sejm zdecydował – przyznał nieoczekiwanie premier Mateusz Morawiecki.

Pod znakiem zapytania stoi też wypłata świadczeń z tytułu Rodzina 500+. Program kosztuje rocznie 41 miliardów złotych, ale środki na niego zostały uwzględnione w budżecie. Jednak sytuacja gospodarcza kraju staje się coraz gorsza.

Prognozowane spowolnienie gospodarcze staje się faktem, co może stanowić zagrożenie dla finansowania sztandarowych programów socjalnych PiS-u. Już teraz inflacja zjada waloryzację, a prognozy na przyszłość nie są pozytywne.

Przypomnij sobie o…PIENIĄDZE Z FUNDUSZU DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH TRAFIĄ DO KIESZENI LEKARZY! NOWA POPRAWKA DO USTAWY

Jak informował portal Życie:NOWE ZASADY DLA SENIORÓW! ZOSTANIE WPROWADZONA TZW. EMERYTURA PODSTAWOWA

Portal Życie pisał również o… MAŁASZYŃSKI ZAMIEŚCIŁ WZRUSZAJĄCY WPIS W MEDIACH. "WCIĄŻ CIĘ KOCHAM"