System emerytalny w Niemczech ma zostać poddany gruntownym przemianom. To efekt porozumienia osiągniętego przez partie koalicji rządowej. Jak donosi Bankier:

Partie niemieckiej chadecko-socjaldemokratycznej koalicji rządowej doszły w niedzielę do porozumienia w spornej kwestii wprowadzenia emerytur podstawowych.

Na łamach osiągniętego porozumienia, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) oddaliła swoją groźbę wycofania się z rządu. Partia wyraziła tym samym zgodę na wprowadzenie górnej granicy łącznych dochodów beneficjentów emerytur podstawowych.

Dla niemieckich obywateli oznacza to, że świadczenia podstawowe będą przysługiwać tym osobom, których dochody mieszczą się w ustalonej granicy. Chodzi tu o całość dochodów, do których wliczać się będą również dochody kapitałowe.

Granica została ustalona na poziomie 1250 euro dla pojedynczej osoby oraz 1950 euro w odniesieniu do pary.

Portal Bankier informuje:

Ubiegłoroczna umowa koalicyjna socjaldemokratów z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) i bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU) przewiduje zapewnienie osobom o niskich dochodach emerytury podstawowej, która będzie o 10 proc. wyższa od minimalnego zasiłku socjalnego, wynoszącego obecnie 416 euro miesięcznie.

Emerytura podstawowa będzie świadczeniem przeznaczonym dla osób, którym nie udało zgromadzić się kapitału składkowego w wysokości odpowiedniej do otrzymania emerytury rzędu minimalnego zasiłku socjalnego.

W praktyce rewolucja systemu emerytalnego wpłynie przede wszystkim na losy kobiet, które przez długi czas pozostawały w domu, by opiekować się dziećmi. Przepracowanie 35 lat składkowych da im prawo do otrzymania wspomnianego świadczenia, które wypłacane będzie już od 2021 r.

Bankier podkreśla, że dla niemieckiego budżetu świadczenie podstawowe będzie obciążeniem rzędu 1-1,5 mld euro rocznie. Z rządowych szacunków wynika, że emeryturę podstawową otrzyma od 1,2 do 1,5 mln osób.

Portal "Życie" informuje... PREZES ZUS SZCZERA JAK NIGDY. „TO NIEUNIKNIONE - CZEKAJĄ NAS OBNIŻKI EMERYTUR”

Warto sobie przypomnieć... POLACY MIELI Z TEGO TYTUŁU DOSTAWAĆ KOKOSY! A MAJĄ ZALEDWIE 200 ZŁ NA MIESIĄC

Portal "Życie" pisze także o... PRZYJĘTO USTAWĘ O LIKWIDACJI OFE. CO ZROBIĆ, BY NIE STRACIĆ PIENIĘDZY