II filar miał zagwarantować Polakom stabilność finansową na jesień życia. Świadczenia emerytalne z OFE miały zapewnić wystarczającą liczbę środków na dostatnią przyszłość.

Miały, bo jak zwykle rzeczywistość okazała się zupełnie inna. W tej chwili świadczenia wypłacane z pieniędzy uzbieranych w OFE wynoszą zaledwie kilkaset złotych.

Emerytury pod palmami muszą pozostać tylko w sferze marzeń. Do budżetów Polaków, którzy otrzymują świadczenia z OFE, każdego miesiąca trafia niewiele powyżej 200 zł.

Emerytura z OFE wypłacana jest po ukończeniu 60. roku życia. Trafia wyłącznie do tych osób, które mają prawo do świadczenia z ZUS. W rzeczywistości emeryturę z OFE otrzymują wyłącznie kobiety w ramach tzw. okresowej emerytury kapitałowej.

Świadczenie to wypłacane jest kobietom do momentu ukończenia 65. roku życia. W tej chwili otrzymuje je około 329 tysięcy Polek. Najnowsze dane ZUS wskazują, że przeciętna wysokość takiej wypłaty wynosi 221,72 zł.

Natomiast mężczyźni otrzymują pieniądze z OFE dopiero po ukończeniu 65. roku życia. Środki te są doliczane do emerytury powszechnej.

1 stycznia 2020 roku OFE zostanie zlikwidowane. Czy to oznacza, że za nieco ponad miesiąc kobiety pobierające okresowe emerytury kapitałowe przestaną otrzymywać pieniądze? Nie, uprawnione do tego Polki nadal będą je dostawać.

Świadczenie nazywane okresową emeryturą kapitałową będzie miało jednak charakter wygasający. Oznacza to, że nie będzie ono przyznawane kolejnym osobom. W praktyce następne roczniki kobiet nie będą mogły już z niego skorzystać.

Jak zatem otrzymamy pieniądze zgromadzone w likwidowanym obecnie OFE? Wszystko zależy od tego, jaką wybierzemy opcję. Możemy zdecydować, że chcemy przekazać środki z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne. Wówczas ich wypłatą zajmą się odpowiednie instytucje finansowe.

Możemy również przekazać środki z OFE do ZUS-u. Wówczas dostaną one doliczone do naszej standardowej emerytury.

Bez różnicy jaką opcję wybierzemy, na wypłatę środków będziemy musieli jeszcze poczekać. Wypłata pieniędzy jest bowiem możliwa dopiero po ukończeniu wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że dla kobiet jest to 60 lat, natomiast dla mężczyzn to 65 lat.

O tym również pisał portal "Życie"... JEŚLI ZACHORUJESZ, MOŻESZ STRACIĆ ZASIŁEK! CO ZROBIĆ, BY TEGO UNIKNĄĆ

Jak informuje portal "Życie"... POLACY OTRZYMAJĄ MNIEJ PIENIĘDZY NIŻ ZAPOWIADANO... O ILE W OGÓLE JE DOSTANĄ

Przeczytaj również o... TEN PRACODAWCA WPROWADZIŁ 4-DNIOWY TYDZIEŃ PRACY I NIE ZMNIEJSZYŁ PENSJI! JAKI BYŁ EFEKT?