Większość z nas nie pogardziłaby mniejszą ilością pracy. Okazuje się, że byłoby to rozwiązanie dobre nie tylko dla pracowników, ale także pracodawców – jak dowodzą wyniki testów, osoby pracujące przez cztery dni w tygodniu są bardziej efektywne niż w przypadku standardowych pięciu dni.

W obecnych czasach wciąż szuka się sposobów, by poprawić produktywność. Przedsiębiorcy prześcigają się w nowych pomysłach, coraz więcej osób korzysta z kursów i szkoleń, które mają pomóc im w polepszeniu jakości swojej pracy.

Coraz częściej biura pracują po kilkanaście godzin, także w weekendy. Wiele osób przepracowuje się, by móc zrobić – i zarobić – więcej, firmy prześcigają się w ilości wykonywanych zadań.

Tym bardziej zdziwiła odwrotna akcja Microsoftu – skrócono tydzień pracy pracowników do czterech dni. Jakie są efekty?

Jak podaje Antyweb, to rozwiązanie testowe, które sprawdzane jest początkowo w Japonii. Nazwa projektu to „Work-Life Choice Summer 2019”. Testy rozpoczęły się w sierpniu bieżącego roku.

W testach wzięło udział 2300 osób, które przy tej samej wypłacie oraz puli dni urlopowych otrzymały wolne we wszystkie piątki. Okazuje się, że efektywność pracowników wzrosła aż o 39,9%!

Byli oni świadomi, że mają mniej czasu na wykonanie swoich dotychczasowych obowiązków. Dzięki temu szybciej przeprowadzali spotkania oraz lepiej zarządzali swoim czasem, a także korzystali z nowych rozwiązań technologicznych, by zaoszczędzić czas na dojazdach.

Ze względu na fakt, że pracownicy mieli więcej wolnego, byli bardziej chętni do pracy, by szybciej wykonać swoje obowiązki.

Okazało się, że to rozwiązanie było dobre również dla Microsoftu – ze względu na fakt, że pracownicy nie przychodzili do biur w piątki, rachunki za prąd zmalały. Dodatkowo zadrukowano mniej kartek.

To nie pierwszy eksperyment, takiego rozwiązania próbowano również w Nowej Zelandii. Około 250 osób pracowało po 8 godzin tylko przez 4 dni w tygodniu przy takiej samej pensji. Okazało się, że są mniej zestresowani, mają większą satysfakcję z wykonanych działań.

Może pora na przetestowanie czterodniowego tygodnia pracy w praktyce?

Ojciec Rydzyk opowiedział o swoim problemie: ,,Myślałem, że skoro katolik, to pomoże. Ale nic nie pomógł” – Rydzyk o Prezydencie

Słyszałeś już o sprawie związanej z księciem Karolem? Ciemne chmury nad księciem Karolem! Chodzi o falsyfikaty

Martyna Piotrowska