- Według naszych szacunków w 2040 roku relacja przeciętnej emerytury do średnich zarobków spadnie poniżej 40 proc., a w 2060 będzie wynosić niecałe 30 proc. – przyznała prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska, podczas rozmowy z Interią.

Podkreśliła także, że jeśli wybierzemy pracę dłuższą niż to konieczne, nawet tylko o rok, otrzymamy o 8-10 proc. wyższą emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Już były prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk, podkreślał, że w przyszłości należy spodziewać się niższych emerytur.

Radził wtedy osobom, które chciałyby otrzymywać wyższe świadczenia, dłuższą pracę.

- Dzisiaj nikt nie podejmie decyzji o wydłużeniu wieku emerytalnego, chociaż jest to zasadne. Politycznie ta sprawa skazana jest na porażkę, ale nie wykluczam, że w przyszłości takie próby będą musiały być podejmowane – mówił.

Teraz prof. Uścińska wyjaśnia, że według analiz ZUS „co roku ok. 83 proc. osób nabywających uprawnienia do emerytury przechodzi na nią od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego”.

Business Insider informował, że „zobowiązania emerytalne FUS sięgają dziś trzech bilionów złotych - to pieniądze, które pracujący Polacy wpłacają w ramach należnych składek ZUS w trakcie swojej kariery zawodowej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i które teoretycznie powinny tam czekać na okres wypłat emerytur.”

„Tak się nie dzieje, bo ZUS na bieżąco wydaje każdą złotówkę, którą dostaje. Trzy biliony złotych to zobowiązania, które są rozłożone na lata - czyli do końca życia obecnie ubezpieczonych.”

Mówiło się o wprowadzeniu emerytury obywatelskiej – w praktyce oznaczałoby to całkowicie nowy system emerytalny, w którym każdy obywatel otrzymywałby określoną sumę od państwa po osiągnięciu ustalonego wieku.

Derdziuk był przekonany, że nie ma to racji bytu, ponieważ należałoby najpierw ustalić, jak finansować obecnych emerytów, a także jakie prawa mają osoby płacące składki obecnie.

- Na pewno nie jest tak, że przejście na emeryturę obywatelską byłoby rozwiązaniem naszych problemów starzenia się społeczeństwa. To rozwiązanie w tej chwili byłoby nawet większą rewolucją niż reforma z 1999 r. – mówi profesor Uścińska, która jest podobnego zdania.

Twierdzi jednak, że należy rozważyć zmiany w zakresie gwarantowania minimalnych emerytur.

Przypomnij sobie o… CO DALEJ Z PIENIĘDZMI NA EMERYTURĘ? JEDNĄ DECYZJĄ MOŻE WYPAROWAĆ 6 MILIARDÓW ZŁOTYCH!

Jak informował portal Życie: JEŚLI ZACHORUJESZ, MOŻESZ STRACIĆ ZASIŁEK! CO ZROBIĆ, BY TEGO UNIKNĄĆ

Portal Życie pisał również o… JEDNO ZDJĘCIE WYWOŁAŁO OLBRZYMIE EMOCJE. BYŁA UCZESTNICZKA „TAŃCA Z GWIAZDAMI” ODNIOSŁA SIĘ DO NIEPRZYCHYLNYCH KOMENTARZY