Ostatnio było głośno o tym, że trzynastki dla emerytów i rencistów zostaną sfinansowane przez Fundusz Solidarnościowy. Wiele osób oburza się odbędzie się to kosztem niesamodzielnych. Tymczasem okazuje się, że miliony złotych popłyną też do lekarzy!

Niedawno w mediach opisywane były skandaliczny praktyki niektórych przychodni, które wymagają od starszych, schorowanych osób opłat za zaświadczenia potrzebne, aby ubiegać się w ZUS o świadczenie 500+ dla niesamodzielnych. Chodziło konkretnie o druk OL-9, w którym lekarz opisuje stan zdrowia. Opłata ta wahała się zwykle w przedziale od 50 do nawet 200 złotych. To dość spore koszty dla osób biorąc pod uwagę, że o 500+ ubiegają się osoby z bardzo niskimi świadczeniami. Dla przypomnienia dochód nie powinien przekroczyć w tym przypadku 1600 złotych.

Bezprawne pobieranie opłat za wystawienie zaświadczenia

Rzecznik Praw Pacjenta staje w obronie pacjentów. Twierdzą, że nie ma żadnych podstaw prawnych, aby domagać się opłat za zaświadczenia do 500+ dla niesamodzielnych.

Lekarze mają jednak inne zdanie. Twierdzą, że jest to dla nich dodatkowa praca i duże obciążenie.

"Z perspektywy lekarzy to tysiące dodatkowych pacjentów, przychodzących tylko po zaświadczenia i ograniczających dostęp do lekarza tym, którzy potrzebują pomocy ze względu na stan zdrowia" - mówiła Joanna Szeląg, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, kiedy ustawa wchodziła w życie.

Lekarze od pewnego czasu podejmowali negocjacje w tej sprawie z Ministerstwem Zdrowia. Jak sie okazuje z pozytywnem skutkiem. W Sejmie podczas drugiego czytania projektu ustawy, który zakłada wypłacanie trzynastek z Funduszu Solidarnościowego (tego samego, z którego pochodzi 500+ dla niesamodzielnych) PiS złożyło korzystną poprawkę dla medyków. Okazuje się, że pieniądze popłyną także do nich.

"Obecnie przy wydawaniu zaświadczeń o całkowitej niezdolności do pracy lekarze pobierają opłaty od zainteresowanych.Chcemy im tego zaoszczędzić, wobec tego w proponowanej poprawce zapisujemy, że środki te będą przekazywane do Narodowego Funduszu Zdrowia, przez Fundusz Solidarnościowy" - wyjaśniła w czwartek w Sejmie posłanka PiS Gabriela Masłowska.

Ustawa wraz z proponowaną poprawką została uchwalona. Ile docelowo może zyskać NFZ, a ile lekarze?

Według ustawy będzie to 0,5 procent kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczenia uzupełniającego. Szacuje się, że wypłata 500+ dla niesamodzielnych ma pochłonąć 4,5 miliarda rocznie. Oznacza to, że do kieszeni lekarzy wypełniających dokumenty może trafić nawet 22,5 miliona złotych.

Może zainteresuje Cię to: PIĘCIOOSOBOWEJ RODZINIE ODEBRANO ŚWIADCZENIE 500+! POWÓD JEST KURIOZALNY

Pisaliśmy także o: NOWE 500 PLUS JUŻ OD PRZYSZŁEGO ROKU. MOŻNA SPORO ZYSKAĆ, TRZEBA TYLKO SPEŁNIĆ KILKA WARUNKÓW

Portal "Życie" poleca: NADCIĄGA WYJĄTKOWO SUROWA ZIMA. OTO NAJBARDZIEJ WIARYGODNA PROGNOZA POGODY WEDŁUG IMGW