Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ustosunkował się do ostrzeżeń, które od kilku tygodni krążą w sieci. Wynika z nich, że Europę czeka wyjątkowa ostra zima. Zapowiedzieli ją naukowcy z Uniwersytetu Columbia w USA.

Media bardzo szybko podchwyciły temat. Na wielu portalach można znaleźć ostrzeżenia o nadciągającej „bestii ze Wschodu”. Takie miano zyskał bowiem wyjątkowy mróz, który ma do nas przyjść właśnie zza wschodniej granicy.

Teraz polscy synoptycy przygotowali własną długoterminową prognozę pogody. Wynika z niej, że zapowiedzi amerykańskich naukowców były mocno przesadzone.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyraźnie zaprzecza, że czekają nas ciężkie miesiące. Nadchodząca zima w Polsce nie będzie się bowiem niczym różnić od zim z ostatnich lat. Grzegorz Walijewski z IMGW podkreśla:

Nie będzie 'bestii ze Wschodu', zima będzie łagodniejsza. Będzie jednak okres bardziej chłodny i bardziej śnieżny.

Polscy synoptycy zapowiadają, że mrozy i bardziej obfite opady śniegu nadejdą dopiero w styczniu. Najniższą temperaturę będzie można odnotować na północnym-wschodzie kraju i w górach. Natomiast najcieplej będzie na Pomorzu.

Na nadejście mrozów będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Walijewski zapowiada jednak, że tej zimy na pewno pojawi się śnieg:

Zima będzie całkiem normalna z cieplejszym grudniem i nieco chłodniejszym styczniem i częścią lutego. Będziemy mogli zaobserwować śnieg, a pokrywa śnieżna na pewno się stworzy.

Niestety śnieg z pewnością nie zdąży spaść na święta Bożego Narodzenia. Synoptyk podkreśla, że odpowiadają za to zmiany klimatu:

Zmienia się cyrkulacja powietrza. Jest zmienność klimatu i teraz jesteśmy w dłuższym, cieplejszym okresie.

Długoterminowa pogoda IMGW zakłada, że w styczniu i lutym średnia temperatura dobowa będzie wynosić około -10 stopni Celsjusza. To właśnie wtedy w Polsce może spaść śnieg.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... GRETA THUNBERG PODRÓŻUJE W CZASIE. TA FOTOGRAFIA SPRZED 120 LAT WZBUDZIŁA OGROMNE EMOCJE

Warto sobie przypomnieć... NADCHODZI ZIMA. SYNOPTYCY ZAPOWIADAJĄ ŚNIEG I MRÓZ

Na portalu "Życie" informowaliśmy... PIERWSZY ŚNIEG SPADŁ W POLSCE. MAMY ZDJĘCIE, KTÓRE JEST HITEM INTERNETU!