Ustawa, o której mowa, będzie dotyczyć małego ZUS-u. Zapowiadano, że będzie obowiązywała od 1 stycznia 2020, i choć jeszcze nie wiadomo, czy to realne, prace nad nią wciąż trwają.

Departament prawny Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii uważa, że ustawa może nie wejść w życie w obiecanym terminie – 1 stycznia 2020 roku. Wszystko dlatego, że ten termin „może nie być wystarczający dla zagwarantowania (…) uprawnienia Prezydenta RP do podpisania ustawy w ciągu 21 dni od jej przedstawienia”.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, mówi jednak, że nie ma żadnego opóźnienia.

Według nowego projektu ustawy z nowego 500 plus będą mogli skorzystać właściciele firm, jak się okazuje – nawet 320 tysięcy osób, które posiadają własną działalność gospodarczą. Jakie są wymagania?

Należy mieć przychody niższe niż 120 tys. zł rocznie, o ile działalność prowadzona była przez cały rok, i niższe niż 6 tys. zł miesięcznego dochodu. Podstawę składek nalicza się od połowy dochodu. Na złożenie wniosku będzie tylko miesiąc.

Jest kilka sytuacji, które wykluczają przedsiębiorców z możliwości skorzystania z nowego dodatku. Wszyscy, którzy posiadają firmę krócej niż 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym, oraz ci, którzy pracują dla byłego pracodawcy, nie będą mogli z niego skorzystać.

Mały ZUS będzie przysługiwał przedsiębiorcom przez 36 miesięcy w ciągu 60 kolejnych miesięcy prowadzenia firmy. Następnie właściciel firmy będzie musiał płacić składki ryczałtem – jak obecnie.

Jak zaznacza Fakt, płacąc niższe składki, odkładamy mniej pieniędzy na potencjalne emerytury lub renty.

W tej chwili mały ZUS to przywilej osób, które osiągają roczny przychód nie większy niż 30-krotne minimalne wynagrodzenie z poprzedniego roku.

Przypomnij sobie o… BOLĄCZKA LOKATORÓW WYNAJMOWANYCH MIESZKAŃ! PRZEZ TAKI ZAPIS W UMOWIE NAJMU MOGĄ SZYBKO TRAFIĆ NA BRUK

Jak informował portal Życie: UOKIK WYMIERZYŁ NAJWYŻSZĄ KARĘ W HISTORII. DO ZAPŁATY SĄ SETKI MILIONÓW ZŁOTYCH

Portal Życie pisał również o… A JEDNAK - EURO ZAWITA DO POLSKI! WIADOMO, JAK WYGLĄDA PIERWSZY POLSKI BANKNOT W TEJ WALUCIE