Po śmierci Andrzeja Wajdy toczyła się poważna batalia w sądzie. Stronami w sprawie były wdowa po reżyserze, Krystyna Zachwatowicz, oraz Karolina Wajda, córka Beaty Tyszkiewicz i Andrzeja Wajdy.

Poszło o majątek, który zostawił po sobie zmarły. Jak się okazało, jego testament był kilkukrotnie zmieniany. Ostatecznie wszystko, co miał, zostawił swojej czwartej żonie, Krystynie Zachwatowicz. Po otwarciu testamentu Karolina Wajda wystąpiła do sądu z żądaniem unieważnienia testamentu.

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Źródło: Youtube Uniwersytet Pedagogiczny
Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Źródło: Youtube Uniwersytet Pedagogiczny

Krystyna Zachwatowicz spełnia ostatnią wolę męża

Super Express przypomina, że Karolina Wajda miała krótką przygodę związaną z graniem w filmach. Ostatecznie jednak nie związała się z tym zawodem. Dziś mieszka w dworku Norwida w Głuchach pod Warszawą. W 1999 roku doszło tam do dramatu.

Przypomnijmy – Karolina Wajda była partnerką Bartłomieja Frykowskiego, który popełnił tam samobójstwo – a przynajmniej taka jest oficjalna wersja, ponieważ w sprawie pojawia się dużo niewiadomych, a tragedia dalej budzi ogromne emocje.

Po kilku miesiącach od tego zdarzenia Andrzej Wajda otrzymał Oscara za swoją twórczość.

Krystyna Zachwatowicz. Źródło: Youtube Uniwersytet Pedagogiczny
Krystyna Zachwatowicz. Źródło: Youtube Uniwersytet Pedagogiczny

Gdy reżyser zmarł, doszło do prawdziwej wojny w sądzie. Karolina Wajda żądała unieważnienia testamentu taty. Wyszło jednak na jaw, że kilka lat wcześniej zrzekła się praw do dziedziczenia po reżyserze.

Sąd po dwuletnim procesie ocenił, że prawa autorskie do dzieł Andrzeja Wajdy, przyszłe tantiemy i cały majątek reżysera należą się jego ostatniej żonie, Krystynie Zachwatowicz.

Po uprawomocnieniu wyroku wdowa może zacząć robić to, o czym marzył Wajda. W testamencie wyznał, że chce, by fundacja Kyoto-Kraków mogła przyznawać młodym artystom stypendia ze środków pochodzących z praw autorskich. Krystyna Zachwatowicz już spełnia jego marzenie. Poza tym dba o Archiwum Andrzeja Wajdy i szuka miejsca, w którym stworzona zostanie jego stała wystawa w Krakowie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: PUBLIKACJA ZDJĘĆ EWY KOPACZ PO WIELU LATACH OD WYDARZEŃ ZE SMOLEŃSKA MOGŁA MIEĆ ZUPEŁNIE INNY CEL? GŁOS W TEJ SPRAWIE ZABRAŁ PUŁKOWNIK SEVERSKI

O tym się mówi w Polsce: POJAWIAJĄ SIĘ STANOWISKA W SPRAWIE NOMINACJI BEATY SZYDŁO DO NOWEJ FUNKCJI. BYLI WIĘŹNIOWIE OBOZU W AUSCHWITZ ZABRALI GŁOS W OBRONIE POLITYK

O tym się mówi na świecie: NIESAMOWITA HISTORIA 26-LATKI PORUSZYŁA INTERNAUTÓW. TO NIEPRAWDOPODOBNE, CO MATKA JEST W STANIE ZROBIĆ DLA SWOJEGO DZIECKA

Z życia gwiazd: ANDRZEJ PIASECZNY WYJAŚNIŁ, DLACZEGO PRACOWAŁ DLA TELEWIZJI POLSKIEJ. ARTYSTA POWIEDZIAŁ JASNO, CZEMU NIE MÓWIŁ O SWOICH POGLĄDACH. PADŁY MOCNE SŁOWA