Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zorganizował w piątek konferencję prasową, podczas której przypomniał policji najważniejsze zasady i zaapelował o stosowne zachowanie.

Rafał Trzaskowski wystosował apel do policji

Prezydent Warszawy w swoim przemówieniu nawiązał do wydarzeń z ostatnich protestów Strajku Kobiet w Warszawie. Portal TVN24 podaje, że Rafał Trzaskowski zwrócił się do przedstawicieli policji, przypominając im o tym, by nie używać siły wobec uczestników pokojowych protestów.

Jak zauważył, jeśli stosowane są środki przymusu bezpośredniego, musi to mieć swoje uzasadnienie i być ostatecznością. Funkcjonariusze policji powinni być również jednoznacznie, czytelnie oznakowani, nie rozpoczynać swoich działań „w cywilu”.

Rafał Trzaskowski/ YouTube: PRESS.WARSZAWA
Rafał Trzaskowski/ YouTube: PRESS.WARSZAWA
Rafał Trzaskowski/ YouTube: PRESS.WARSZAWA

Zdaniem Rafała Trzaskowskiego po każdorazowym użyciu środków przymusu bezpośredniego w czasie demonstracji policja powinna tworzyć raport z miejsca wydarzeń i dostarczać go odpowiedniej komisji sejmowej.

Prezydent Warszawy domaga się, by funkcjonariusze policji nie ulegali politycznej presji. Podkreślił także, że jeśli podstawowe zasady działania policji będą naruszane, odetnie służby od środków pochodzących z funduszu miasta, które w 2020 roku wynoszą ponad 5,8 mln zł.

Komenda Stołeczna Policji odpowiedziała, podając, że niezależnie od finansowania lub jego braku będzie dbać o bezpieczeństwo warszawiaków. Rzecznik KSP poinformował, że nie podjęto interwencji „wobec osób, które pokojowo protestowały”.

Cezary Jurkiewicz z PiS również skomentował sprawę. „Ręce daleko od policji” – zwrócił się do Rafała Trzaskowskiego, informując, że kroki podejmowane przez policję są „niezbędne”.

Jak informował portal „Życie”: MEDIA OBIEGŁA SENSACYJNA WIADOMOŚĆ. EDYTA GÓRNIAK W GRZYWCE W ODCINKU "THE VOICE OF POLAND". TABLOIDY OSZALAŁY

Portal „Życie” pisał również o: W PROGRAMIE "ROLNIK SZUKA ŻONY" CORAZ WIĘCEJ ROMANTYCZNYCH SCEN. MACIEJ I ILONA WYBRALI SIĘ NA RANDKĘ. WIDAĆ, ŻE MAJĄ SIĘ KU SOBIE

Jak informował również portal „Życie”: TO JUŻ OFICJALNE, PO DŁUGICH OBRADACH RZĄDZĄCY ZADECYDOWALI. NADCHODZĄ SPORE ZMIANY, KTÓRE POLACY ODCZUJĄ JUŻ ZA TYDZIEŃ