Powstanie Warszawskie miało miejsce dokładnie 76 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku. Rozpoczęło się o godzinie 17:00 – była to tak zwana godzina „W”. Polacy wtedy tłumnie rzucili się do walki na śmierć i życie walcząc o niepodległość, o wolną Polskę.

Dzisiaj uczczona zostanie odwaga powstańców

Polacy będący pod okupacją wojsk niemieckich zaczęli bitwę, która trwała 63 dni. W tym czasie śmierć poniosło wielu niesamowicie odważnych Polaków, którzy byli gotowi oddać własne życie ku dobru kraju i ogółu. To właśnie im – walecznym powstańcom – poświęcony jest ten mały gest, który odbywa się co roku, czyli uruchomienie syren alarmowych na trzy minuty.

Dokładnie o godzinie 17:00 będzie można usłyszeć dźwięk syren alarmowych w niemalże całym kraju. Polacy w ten sposób chcą uczcić heroizm i odwagę naszych przodków biorących udział w Powstaniu Warszawskim.

Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie

W Powstaniu Warszawskim wzięły udział prawdziwe gwiazdy

Jak się okazuje, w Powstaniu Warszawskim wzięły udział osoby, które później zrobiły wielką karierę w teatrze i telewizji.

Jedną z nich jest Alina Janowska. Kobieta wychowała się na terenach należących obecnie do Białorusi. W czasie wojny Alina i jej rodzina znaleźli się w Warszawie. Nie było im łatwo, aktorka cudem uniknęła wywozu na prace do Niemiec.

W mieszkaniu rodziny Aliny zorganizowano punkt przerzutowy broni oraz ukrywano Żydów, którzy uciekli z getta.

Alina Janowska została oskarżona w 1942 roku z podziemiem i skazana na roboty w Serbii. Aktorka spędziła tam 9 miesięcy i cudem uniknęła wywozu do Auschwitz.

Podczas Powstania Warszawskiego Alina była łączniczką w batalionie "Kiliński". Nigdy wcześniej nie miała ona styczności z wojskiem. Świetnie sobie jednak poradziła w tej roli.

Warszawa, po 1945. Aktorka Alina Janowska, w Powstaniu Warszawskim łączniczka batalionu "Kiliński" ps. Alina, przy postumencie z namalowaną "kotwicą" - znakiem Polski Walczącej. Fot. Edward Dziewoński

Posted by Muzeum Powstania Warszawskiego on Thursday, January 19, 2012

Amatorka byłam kompletna, tyle tylko, że jakby co, to strzelać umiałam, bo tatuś nas uczył. Należałam do POW przed wojną i razem z uczniami taty strzelałam na strzelnicy i miałam dobre oko, co potem mi się przydało w filmie

- zdradziła aktorka.

Historia Aliny Janowskiej jest nieprawdopodobna

Alina Janowska zajmowała się również zaopatrzeniem. Pewnej nocy, razem z koleżanką, miały za zadanie przynieść garnek zupy głodnym powstańcom. Wydaje się to łatwym zadaniem, jednak nie w powstańczej Warszawie. Dziewczyny w każdej chwili mogły zostać zastrzelone przez Niemców.

Miałam rozkaz, by razem z "Lilką" zanieść okrągły gar jedzenia na ulicę Królewską (...) Oczywiście ciężkie to było cholerycznie i trzeba było nieść nocą, bo był ostrzał niemiecki. Przecież było strasznie dużo tych, którzy strzelali z dachów. Trzeba było ten ciężar przytarabanić, a były jeszcze w poprzek Marszałkowskiej – niezbyt wysokie, ale jednak – barykady

- opowiadała Alina.

Alina Janowska opuściła Warszawę w ostatnim dniu powstania i wybrała się do rodziców, którzy mieszkali w Tworkach. Po wojnie zamieszkała w Łodzi, a zaledwie dwa lata później - w 1947 roku wróciła do Warszawy i osiedliła się tam na stałe.

Alina Janowska. Źródło: fakt.pl
Alina Janowska. Źródło: fakt.pl
Alina Janowska. Źródło: fakt.pl

To również może Cię zainteresować: CZY ANDRZEJ SOŁTYSIK NIE PRZYGOTOWAŁ SIĘ DO ROZMOWY? WPADKA PROWADZĄCEGO „DZIEŃ DOBRY TVN” W ROZMOWIE Z EDYTĄ GÓRNIAK, WOKALISTKA BYŁA ZASKOCZONA

Portal „Życie” pisał również o: POŻAR DOMU WYREMONTOWANEGO W PROGRAMIE "NASZ NOWY DOM". KATARZYNA DOWBOR JEST OBURZONA. CHCE POMÓC POSZKODOWANEJ RODZINIE

Jak informował również portal „Życie”: MAŁGORZATA ROZENEK WYBRAŁA RODZICÓW CHRZESTNYCH DLA HENRYKA, ALE RADOSŁAW MAJDAN NIE CHCE PIERWSZEGO SAKRAMENTU DLA DZIECKA