Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski byli faworytami w tegorocznych wyborach prezydenckich. Kandydaci w sondażach uzyskiwali bardzo podobne wyniki. I choć faworytem był obecnie urzędujący prezydent, to kandydata KO niewiele dzieliło od wygranej.

Ostatecznie druga tura wyborów, którą przeprowadzono 12 lipca, zapewniła zwycięstwo oraz zagwarantowała drugą kadencję Andrzejowi Dudzie. Warto jednak przyjrzeć się porównaniu tych mężczyzn.

Andrzej Duda/screen Facebook
Andrzej Duda/screen Facebook
Andrzej Duda/screen Facebook

Co łączy Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Duda został drugim prezydentem po 1989 roku, którego wybrano na drugą kadencję. Podobne osiągnięcie ma na swoim koncie Aleksander Kwaśniewski, który w 2000 roku wygrał wybory w pierwszej turze.

Jak przypomina Pomponik, przed 1989 rokiem taka sytuacja miała miejsce raz, w 1933 r., gdy prezydentem był Ignacy Mościcki – doczekał się on reelekcji na 7 następnych lat, jednak jego druga kadencja nie została dokończona przez wybuch wojny.

Choć Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski wydają się być zupełnie różni, to jednak można doszukać się podobieństw między tymi politykami. Kandydat Koalicji Obywatelskiej pod pewnymi względami jest podobny do prezydenta, który należy do PiS.

Małgorzata Trzaskowska i Rafał Trzaskowski. Źródło: radiozet.pl
Małgorzata Trzaskowska i Rafał Trzaskowski. Źródło: radiozet.pl

Pierwszą ważną wspólną cechą obu panów jest rok urodzenia – obaj mają po 48 lat, urodzili się w 1972 roku (Duda w maju, Trzaskowski w styczniu). Co więcej, mają takie samo wykształcenie – obaj posiadają tytuł naukowy doktora (kandydat PiS z prawa, zaś kandydat KO – z politologii).

Obaj panowie posiadają żony oraz dzieci, a ich kampanie przedstawiały wiele wspólnych cech, choć w prowadzonych przez sztab Andrzeja Dudy działaniach dało się wyczuć większą nerwowość i próbę odebrania wyborców Trzaskowskiemu przez zachowania, które część osób odbierała jako niestosowne.

Przypomnij sobie o… TEGO ARTYKUŁU LEPIEJ NIE UŻYWAĆ PONOWNIE. EKSPERCI PRZEKONUJĄ, ŻE MOŻE TO BYĆ NIEKORZYSTNE DLA LUDZI

Jak informował portal Życie: JAK ZMIENIŁA SIĘ ODTWÓRCZYNI ROLI JOLI W SERIALU „RANCZO”? OKAZUJE SIĘ, ŻE JEST NIE DO POZNANIA

Portal Życie pisał również o… MINISTERSTWO ZDROWIA OPUBLIKOWAŁO RAPORT NA TEMAT KORONAWIRUSA. JAK WYGLĄDA SYTUACJA W NASZYM KRAJU NA DZIEŃ 20 LIPCA