To może być prawdziwy miks substancji chemicznych i szkodliwych bakterii, które nieświadomi wprowadzimy do organizmu, korzystając z opróżnionej wcześniej butelki.

Okazuje się, że używanie wielokrotnie butelek z plastiku PET może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i prowadzić do nieoczekiwanych skutków zdrowotnych. Jednak wielu z nas, chcąc zaoszczędzić i zachowywać zasady ekologii użytkuje butelki typu PET ponownie, nalewając do nich nie tylko wodę, ale i inne napoje, idąc np. do pracy, szkoły czy wybierając się na wycieczkę.

Choć ilość śmieci się zmniejsza, a pomysł wydaje się być naprawdę trafny to może mieć opłakane skutki dla naszego zdrowia. Dlaczego?

Ponownie używanie butelek typu PET zagrożeniem dla zdrowia! Dlaczego nie warto tego robić, nawet z troski o planetę?

Masowe używanie plastiku jest od wielu potępiane, a opakowania i inne artykuły z tego surowca stały ogólnoświatowym problemem, jak chociażby wyspa śmieci na Pacyfiku.

Generalnie, ekolodzy zalecają kupowanie opakowań szklanych, a częste korzystanie z plastiku PET wiąże się z przyswajaniem takich związków, jak m.in. bisfenol-A, który ma zaburzać pracę hormonów. Okazuje się jednak, że korzystanie ponownie z tego typu opakowań przynosi opłakane skutki.

Na pierwszym miejscu problem stanowią bakterie, które odkręconej pustej butelce mnożą się jak szalone, szczególnie, że chodzi o gatunki powodujące choroby. Nie da się ich usunąć myjąc butelkę, a jej wyparzanie wrzątkiem również jest fatalnym pomysłem.

Warto pamiętać, że w rozlewniach wody czy innych napojów, ciecz nalewa się do butelek PET w sterylnych warunkach i szczelnie zakręca. Tego w domu nie uzyskamy.

Każde użycie butelki powoduje również uwalnianie do nalanego do niej płynu uwolnienie szkodliwych substancji, w tym metali ciężkich.

+ Według naukowców woda przechowywana w butelkach PET zawiera substancję o działaniu zbliżonym do estrogenów. Niektóre źródła podają, że opakowań wykonanych z tego tworzywa nie powinno się używać ponownie - wyjaśnia ekspert abcZdrowie Paulina Roziewska, cytowana przez portal finanse.wp.pl.

fot. Needpix

Jak informował portal "Życie": POLSKIE WŁADZE POSTANOWIŁY PRZEKAZAĆ NOWE ŚWIADCZENIE DODATKOWEJ GRUPIE POLAKÓW. PIENIĄDZE MOGĄ ZYSKAĆ TYSIĄCE OSÓB

Przypomnij sobie: ZASKAKUJĄCE POSTĘPOWANIE JEDNEJ Z SIECI HANDLOWYCH. KLIENCI NIE WIEDZĄ, CO TYM MYŚLEĆ, MAJĄ DOŚĆ TAKICH PRAKTYK

Portal "Życie" pisał również: UOKIK ROZPATRUJE DONIESIENIA W SPRAWIE PEWNEJ SIECI HANDLOWEJ. KLIENCI NIE WYTRZYMALI, POPROSILI O STOSOWNĄ REAKCJĘ SŁUŻB