Oczywiście możesz znaleźć odpowiednie narzędzie w najbliższym sklepie chemii gospodarczej i łatwo wyczyścić łazienkę, ale musisz znać pewne niuanse. Podzielimy się popularnymi sprawdzonymi metodami. Jesteśmy pewni, że znajdziesz ten, który Ci odpowiada.

Zanim wybierzesz, czym wybielić wannę, musisz znać jej powłokę. Żeliwo pozostaje liderem w dziedzinie produkcji wanien. Od tego zaczniemy przegląd środków, niż i jak wybielić żeliwną wannę.

Mówiąc ściślej, nie wybielimy żeliwa, ale szkliwo, które pokrywa je z góry i ma właściwość ciemnienia i żółknięcia w miarę upływu czasu. Nawiasem mówiąc, łatwiej jest wybielić wannę z żeliwa niż z akrylu.

Środki ludowe

Jeśli nie chcesz wybielać łazienki za pomocą artykułów gospodarstwa domowego, możesz się bez nich obejść. Znaleźliśmy wiele skutecznych metod dzielenia się z Tobą.

Metoda nr 1. Soda kalcynowana, soda oczyszczona, ocet i wybielacz. Wymieszaj w równych proporcjach dwa rodzaje proszków (wystarczy wziąć 2 łyżki stołowe). Rozetrzyj mieszaninę na ścianach wanny. Pozostaw na 10 minut.

Wymieszaj ocet i wybielacz (50 g). Na sodę nałóż powstałą mieszaninę. Wyjdź na pół godziny. Opłucz wannę wodą. W ten sposób możesz wybielić wannę sodą i octem, a nie wydawać na chemię gospodarczą.

Metoda nr 2. Kwas cytrynowy. Weź 0,5 litra wody i rozcieńcz w niej 100 mg kwasu cytrynowego. Wlać wszystko do spryskiwacza. Polewaać ściany wanny co 10 minut, aż płyn się wyczerpie. Zostaw wszystko na co najmniej godzinę. Spłucz gąbką i dużą ilością wody. W ten sposób możesz wyczyścić nawet najbardziej zabrudzoną wannę, której alkalia nie biorą. Sprawdzone!

Metoda nr 3. Terpentyna z solą. Możesz wybielić wannę z zażółcenia i pozbyć się rdzy za pomocą zawiesiny soli i terpentyny. Musisz mieszać terpentynę i sól, pocierać ściany wanny i zardzewiałe plamy. Pozostaw wszystko na kilka godzin i spłucz. Mówi się, że ta mieszanina usuwa nawet bardzo żółte plamy.

Metoda nr 4. Wybielacz do tkanin. Jeśli wanna nie jest bardzo brudna i chcesz ją odświeżyć, możesz użyć wybielacza. Napełnij wannę wrzącą wodą do góry. Dodaj 2-3 opakowania wybielacza lub wlej len (1 butelka). Pozostaw na noc (lepiej) lub przynajmniej na kilka godzin. Rano nie poznasz wanny! Wielu chwali tę metodę. Zwłaszcza fani systemu Fly Lady.

Metoda nr 5. Nadtlenek z amoniakiem. Możliwe jest wybielenie starej żeliwnej wanny z rdzy za pomocą nadtlenku z amoniakiem. Mieszaj środki w równych proporcjach i pocieraj ściany wanny. Pozostaw na pół godziny lub dłużej, jeśli wanna jest bardzo stara.

W przypadku pozostawienia na dłuższy czas należy okresowo spryskiwać wodą z butelki z rozpylaczem. Przetrzyj gąbką i spłucz wodą. Rdza jest zmywana, a wanna lśni. Jeśli chcesz, możesz dodać tarte mydło do prania do mieszanki. To tylko poprawi miksturę.

Metoda nr 6. Ocet winny. Następnie powiemy ci, jak odświeżyć kolor ścian wanny za pomocą zwykłego octu. Gospodyni robi to tak: zwilża papierowe serwetki w pojemniku z octem i wykłada ściany wanny, po pół godziny wszystko się zmywa. Ściany wanny świecą jak nowe.

Metoda nr 7. Fachowiec. Zaproś do domu mistrza, który przetrze wannę czymś podobnym do papieru ściernego i wybieli górną warstwę szkliwa z zażółcenia. Oczywiście po tym nie będziesz mogła czyścić łazienki agresywnymi środkami.

Wskazane jest mycie wodą sodową. Ta metoda jest stosowana tylko w skrajnych przypadkach, gdy trzeba wybielić starą żeliwną wannę w domu, ponieważ nie można jeszcze kupić nowej.

Metoda nr 8. Gąbka melaminowa. Gąbka melaminowa oczyści wszystko! W tym wybieli mocno zabrudzoną wannę. Opinie różnią się co do tego, jak bezpieczne jest jej stosowanie.

Przecież Twoja łazienka nie będzie miała kontaktu z jedzeniem? Zatem ta metoda może ci odpowiadać. Najprawdopodobniej fachowiec metody nr 7 wykorzystuje w swojej pracy coś podobnego.

Zobacz także: CZY STUDENCI WRÓCĄ NA UCZELNIE W TYM ROKU AKADEMICKIM? MINISTERSTWO SZKOLNICTWA WYŻSZEGO WYDAŁO OFICJALNY KOMUNIKAT

Może zainteresuje Cię to: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA