Troska o inne osoby może przyczynić się do długowieczności. Do takich wniosków doszli pewien czas temu naukowcy, którzy przez wiele lat badali zależność cech charaktery, stylu życia i dożywanego wieku.

Ostatecznie badacze doszli do bardzo ciekawych wniosków.

Przeprowadzono obszerne badania dotyczące długowieczności

Badanie firmowane przez Uniwersytet w Bazylei rozpoczęło się 25 lat temu. To właśnie wtedy grupa naukowców pochodzących z Niemiec, Szwajcarii i Austrii rozpoczęli pracę z pomocą najstarszych mieszkańców Berlina.

W projekcie wzięło udział 500 osób w wieku od 70 do 103 lat. Przez kolejne dwie dekady od 1990 do 2009 roku prowadzono obserwacje ich życia codziennego. Poszukiwano przede wszystkim czynników mających wpływ na długowieczność.

Naukowcy odkryli sekret długowieczności, źródło: Medonet
Naukowcy odkryli sekret długowieczności, źródło: Medonet
Naukowcy odkryli sekret długowieczności, źródło: Medonet

Badania wyraźnie wykazały, że znaczenie mają cechy charakteru oraz styl życia.

Jak sie okazuje, podobny eksperyment przeprowadzano już wcześniej. Tym razem jednak wykluczono z grupy badanych osób seniorów opiekujących na co dzień swoimi wnukami i angażujących się w ich sprawy.

Troska o innych może wpłynąć na długość życia

Ostatecznie naukowcy doszli do bardzo ciekawych wniosków. Po dwóch dekadach można dojść do wniosku, że osoby opiekujące się wnukami lub takie, które szczególnie troszczą się o swoich bliskich żyją dłużej.

Wyniki badań zakoczyły wszystkich. Po pierwszych wywiadach w 1990 roku, przez pierwsze pięć lat zmarła połowa osób, którzy nie miały zbyt głębokich relacji z otoczeniem. Co ciekawe, dekadę później połowa seniorów podtrzymujących silne więzi nadal żyła.

Naukowcy odkryli sekret długowieczności, źródło: Dziennik Zachodni
Naukowcy odkryli sekret długowieczności, źródło: Dziennik Zachodni
Naukowcy odkryli sekret długowieczności, źródło: Dziennik Zachodni

Mimo takich wyników eksperymentu, warto pamiętać, aby zachować we wszystkim zdrowy rozsądek. Eksperyment wykazał bowiem też, że osoby, które nazbyt angażują się w pomaganie innym, żyją krócej.

Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że tacy ludzie często próbują działać w sprawach, nie mając na to żadnego wpływu.

Może zainteresuje Cię to: NAUKOWCY SĄ ZGODNI. ZAJMOWANIE SIĘ WNUKAMI JEST GWARANCJĄ DŁUŻSZEGO I SZCZĘŚLIWEGO ŻYCIA

Polecamy także: DLACZEGO NIE POWINNIŚMY USTĘPOWAĆ MIEJSCA STARSZYM OSOBOM. NAUKOWCY WYJAŚNIAJĄ

Portal "Życie" informował o: CZY PŁYNY DO JAMY USTNEJ CHRONIĄ PRZED KORONAWIRUSEM? NAUKOWCY WHO PRZEDSTAWIAJĄ RAPORT