Kwiaty to największa ozdoba każdego ogrodu czy też działki. Każdy, kto ma własny kawałek ziemi, z chęcią ozdabia go, sadząc piękne rośliny.

By stanowiły one piękny element otoczenia, nie wystarczy jednak tylko kupić dorodnych okazów – trzeba także wiedzieć, jak o nie dbać.

Jednymi z najpopularniejszych kwiatów są miniaturowe róże, których kwiaty mają wielkość 1-4 cm. Nadają się nie tylko do ogrodów, ale także do skrzynek lub wazonów, które można postawić w oknie, na balkonie albo tarasie.

Jak kupić róże?

Najlepiej w tym celu udać się do sklepu ogrodniczego lub szkółki – tam dostaniemy kwiaty dobrej jakości. Rośliny powinny mieć minimum 2-3 silne pędy oraz ładne, zdrowe korzenie.

Zasady uprawy miniaturowych róż. Źródło: Youtube
Zasady uprawy miniaturowych róż. Źródło: Youtube
Zasady uprawy miniaturowych róż. Źródło: Youtube

Powinniśmy sprawdzić, czy etykieta na kwiatach informuje nas o tym, z jaką odmianą mamy do czynienia. Dodatkowo podłoże kwiatów w pojemnikach powinno być lekko wilgotne.

Jak dbać o róże?

Podstawą jest ziemia – lekko kwaśna i dobrze przepuszczalna. Przez pierwszy rok nie należy stosować nawozów, zaś w drugim roku sięgnijmy po nawóz mineralny wieloskładnikowy, zgodnie z zaleceniami producenta.

Ważną zasadą jest, by nie nawozić róż od połowy lipca, tak, by pędy zdrewniały, a rośliny przetrwały zimę. Co około 3-4 lata powinno się dostarczyć różom obornik albo kompost.

W ciągu wiosny powinno się przyciąć krzewy ostrym sekatorem, które nie zmiażdży pędów roślin. Podczas lata oraz jesieni mocno podlewać róże, jednak tak, by kwiaty i liście nie miały kontaktu z wodą, gdyż sprzyja to chorobom.

Zasady uprawy miniaturowych róż. Źródło: Youtube
Zasady uprawy miniaturowych róż. Źródło: Youtube
Zasady uprawy miniaturowych róż. Źródło: Youtube

Ważne, by odcinać także kwiaty, które przekwitły, a przed zimą obsypać nasze rośliny ziemią oraz 10-centymetrową warstwą kory, dzięki czemu zabezpieczymy korzenie.

Róże można sadzić w ogrodzie od maja do września, zaś w donicach – przez cały rok.

Przypomnij sobie o… 9 KWIETNIA 2020 ROKU ODBYŁA SIĘ WAŻNA KONFERENCJA Z UDZIAŁEM MATEUSZA MORAWIECKIEGO. OGŁOSZONO NOWE REGULACJE W SPRAWIE KORONAWIRUSA

Jak informował portal Życie: WIOSENNA POGODA SPRZYJA GRILLOM. NIESTETY ZA ICH ORGANIZOWANIE MOŻEMY SŁONO ZAPŁACIĆ

Portal Życie pisał również o… POLICJANT MYJE RADIOWÓZ, A POLACY ZA ODWIEDZANIE MYJNI DOSTAJĄ WYSOKIE MANDATY. JAK TO JEST Z TYMI SAMOCHODAMI