Bardzo popularnym problemem w pielęgnacji i hodowli kwiatów jest ich przelanie. Zazwyczaj, gdy kwiat nie jest trawiony przez żadne choroby, a mimo wszystko nie wygląda dobrze, winne tej sytuacji najczęściej jest podlewanie – rośliny mają za dużo lub za mało wody.

Istnieją proste sposoby, które pozwolą rozpoznać, co należy zrobić, by zażegnać ten problem. Oto one.

Kiedy roślina ma za dużo wody?

Należy pamiętać, że by nasze kwiaty dobrze rosły, potrzebna jest im nie tylko woda, ale również tlen. Korzenie roślin absorbują go również z ziemi, jednak jeśli gleba jest cały czas mokra, roślina wręcz dusi się, nie mając odpowiedniego dostępu do tlenu.

Właśnie dlatego przelane rośliny wyglądają często tak samo jak te, które mają zdecydowanie za mało wody – najzwyczajniej w świecie topią się z braku tlenu.

Inną oznaką przelewania kwiatów jest także więdnięcie oraz brązowienie liści. Zwykle oznacza to niewłaściwe podlewanie, jednak łatwo można zorientować się, czego brakuje naszym roślinom.

Wystarczy dotknąć liści. Gdy kruszą się w dłoniach, to znak, że nasze kwiaty zdecydowanie potrzebują więcej wody. Z kolei gdy są wiotkie i bardzo miękkie – trzeba ograniczyć podlewanie ich.

Zapewne nie każdy zwrócił na to uwagę, lecz rośliny także borykają się z problemem obrzęków. W momencie, gdy w korzeniach znajdzie się więcej wody niż to potrzebne, nasze kwiaty będą magazynować ją w komórkach w liściach. Przy zbyt wysokim ciśnieniu komórki te wybuchną, a w ich miejscu utworzą się pęcherzyki.

To sprawi, że kwiat będzie wyglądać źle. Po pęknięciu komórek właściciel rośliny zobaczy białe albo brązowe narośla i znajdujące się nad nimi nacięcia od góry liści.

Liście mogą także żółknąć, a ich czubki brązowieć. Innym ważnym objawem, którego nie można zignorować, jest spadanie liści. W momencie, gdy pąki naszych kwiatów nie otwierają się, a część wypadających liści jest młoda, prawdopodobnie trzeba przystopować z podlewaniem.

Najprościej jest dotknąć ziemi lub włożyć do niej palec i ocenić, czy nie jest zbyt wilgotna.

Przypomnij sobie o… WYPŁATY TRZYNASTEK I CZTERNASTEK BĘDĄ OPÓŹNIONE. CZY SENIORZY POWINNI SIĘ JUŻ MARTWIĆ O PIENIĄDZE

Jak informował portal Życie: NAJLEPSZY DOMOWY ŚRODEK DO CZYSZCZENIA NACZYŃ I BRUDNYCH POWIERZCHNI. POTRZEBA TYLKO DWÓCH SKŁADNIKÓW

Portal Życie pisał również o… NIESAMOWITE NAGRANIE PODBIŁO SERCA INTERNAUTÓW. MĘŻCZYZNA ŚPIEWA PIOSENKĘ Z „KRÓLA LWA” RAZEM Z OSŁEM