Storczyki to jedne z najbardziej popularnych roślin doniczkowych spotykanych w polskich domach. Odpowiednio zadbane pięknie zdobią wnętrza. Jednak trzeba dbać o dobrą kondycję storczyków. Żółte, marszczące się lub pokrywające dziwną wydzieliną liście mogą świadczyć o chorobie, na którą zapadła roślina.

Liście są najważniejszym organem storczyków. Dlatego trzeba szczególnie o nie dbać. Liście uczestniczą w wymianie gazowej, pobierają również składniki odżywcze, niezbędne dla dobrego funkcjonowania. Poprzez zawarty w nich zielony barwnik – chlorofil – biorą udział w fotosyntezie.

Zobacz także: JUŻ NIEBAWEM PIENIĄDZE ZNIKNĄ Z NASZYCH PORTFELI? BĘDZIEMY PŁACIĆ CAŁKIEM INACZEJ!

Nie zawsze wysychanie i żółknięcie liści oznacza chorobę rośliny. Jeśli są to liście znajdujące się na samym dole, to nie trzeba się martwić. Jest to proces naturalny, ponieważ stare liście odpadną a w ich miejscu pojawią się nowe.

Jednak, jeśli liście znajdujące się w górnych partiach zaczynają źle wyglądać, wtedy trzeba zatroszczyć się o roślinę. Przyczyn problemów może być kilka. Warto sprawdzić czy nie przelaliśmy storczyka. Korzenie, które stoją zbyt długo w wodzie gorzej pobierają składniki odżywcze.

Do złej kondycji liści może się też przyczynić nieprawidłowe nawożenie, a przede wszystkim przesadna ilość nawozu. Również zbyt duża ilość światła słonecznego może doprowadzić do żółknięcia, marszczenia i wysychania liści. Warto wtedy przestawić roślinę w mniej nasłonecznione miejsce.

Zobacz także: WYBRALI JĄ NA POSŁANKĘ, A MA ZAKAZ WEJŚCIA DO SEJMU. TEGO JESZCZE W HISTORII NIE BYŁO!

Pojawiająca się na liściach storczyków wydzielina może świadczyć o porażeniu przez szkodniki. Lepki, wodnisty, mleczny lub rdzawy nalot to najprawdopodobniej objaw infekcji bakteryjnej.

Źródło: „deccoria.pl”