Pozostające na ubraniach, obrusach czy meblach tłuste plamy to prawdziwa zmora każdego czyściocha. O takie zabrudzenia wcale nie jest trudno - wystarczy chwila nieuwagi, by kropelka sosu, majonezu czy innej tłustej substancji spadła na jakąś powierzchnię i na zawsze zniszczyła piękny materiał. Jest na szczęście sposób na pozbycie się tego problemu - i nie jest on wcale skomplikowany ani nie wymaga dużych nakładów finansowych. Co to takiego?

Sposoby na pozbycie się plam są niezwykle proste

Istnieje kilka substancji, które pomogą nam pozbyć się tłustej plamy z ulubionej bluzki czy obrusu - trzeba jednak pamiętać, by do materiału dobrać odpowiedni sposó, a także wcześniej przetestować go na mniej widocznym skrawku przedmiotu.

Pierwszym wybawieniem w walce z plamą może okazać się mąka ziemniaczana, sproszkowana kreda lub talk. Zabrudzenie należy posypać, zostawić na kilka minut a następnie wypłukać w ciepłej wodzie bądź zetrzeć szczotką. Sposób ten sprawdzi się w przypadku takich materiałów jak jedwab, wełna, bawełna czy tkaniny sztuczne.

Z pomocą przyjdzie również płyn do mycia naczyń. Zabrudzenie należy obficie posmarować płynem, nie używając przy tym ciepłej wody oraz uważając, by nie zabarwił on materiału. Tkaninę należy pozostawić na kilka minut, a następnie wypłukać zimną wodą i w razie konieczności - powtórzyć zabieg.

Chociaż wydawać się to może ryzykowne, pomóc może również... benzyna. Pod zaplamione miejsce należy podłożyć papierowy ręcznik, a następnie pocierać plamę wacikiem nasączonym benzyną, a następnie wypłukać ją w zimnej wodzie. Sposób ten sprawdzi się w przypadku tkanin wełnianych, a także bawełnianych i sztucznych.

W przypadku starych, zaschniętych już plan z pomocą przyjdą rozpuszczalnik oraz alkohol. W przypadku stosowania rozpuszczalnika na kolorowej tkaninie należy wcześniej zrobić test na jej niewidocznym skrawku. Poza tym cały proces wygląda identycznie jak w przypadku stosowania benzyny. W przypadku alkoholu, materiał najpierw należy namoczyć w wodzie, a następnie zwilżyć plamę za pomocą dowolnego alkoholu.

Te domowe sposoby zawsze warto wypróbować zanim sięgnie się po profesjonalne detergenty!

Zobacz także: Żona księcia Harry'ego jest inspiracją nie tylko dla zwykłych kobiet. Czy córka Joe Bidena wzoruje się na Meghan Markle

Może cię zainteresować: 18 lat temu odszedł aktor zapamiętany z serialu "Adam i Ewa". W zdarzeniu brał także udział Radosław Pazura. Co się wydarzyło

Pisaliśmy również o: Wzruszający wystrój mieszkania Jarosława Bieniuka. Były piłkarz wciąż pamięta o Annie Przybylskiej