Jak podaje portal "Interia", zatkane rury oraz towarzyszący im nieprzyjemny zapach to problem dość często pojawiający się w naszych domach. Nie trudno o zator spowodowany resztkami jedzenia, tłuszczami, włosami czy resztkami stosowanych w gospodarstwie domowym detergentów. Niestety takie zatory to idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, które z kolei przyczyniają się do powstania nieprzyjemnego zapachu. Jak pozbyć się problemu zatkanych rur domowymi i co najważniejsze naturalnymi metodami?

Nieoceniony duet soda i ocet

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się problemu zatorów w rurach jest zastosowanie octy i sody oczyszczonej. Zaletą obu produktów jest nie tylko to, że znajdziemy je w każdym domu, ale także to, że wykazują działanie antybakteryjne i przecwigrzybiczne. Do tego idealnie sprawdzają się do usuwania brudu, tłustych osadów oraz nieprzyjemnej woni.

Można wykorzystywać je pojedynczo lub połączyć ich dobroczynne działanie. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie octu wystarczy go zagotować, a następnie wlać do odpływu i spłukać po upływie pół godziny ciepłą wodą. W przypadku sody wsypujemy ją do odpływu i zalewamy wrzątkiem, a po kwadransie spłukać ciepłą wodą.

Najlepsze efekty uzyskamy jednak łącząc obie substancje. Wystarczy wsypać do rury sodę oczyszczoną i zalać szklanką octu i zakryć odpływ za pomocą korka lub talerzyka. Unikajmy wdychania oparów, jakie będą wydobywać się z rury. Po upływie połowy godziny zalejmy rurę wrzątkiem. W razie konieczności czynność należy powtarzać, dopóki zator nie zejdzie.

Dodaj też sól

Do skutecznych domowych środków czyszczących zalicza się również sól kuchenna. Dodając ją do sody i octu, otrzymamy wyjątkowo silną mieszankę do udrażniania zatorów w rurach. Wystarczy zmieszać pół szklanki soli kuchennej z połową szklanki sody oczyszczonej, wsypać mieszankę do odpływu i zalać szklanką octu.

Odtykanie zatoru w rurach/YouTube @General Fresh
Odtykanie zatoru w rurach/YouTube @General Fresh
Odtykanie zatoru w rurach/YouTube @General Fresh

Tak, jak poprzednio odpływ należy zakryć i po upływie 30 minut zalać wszystko wrzątkiem, a następnie bardzo obficie bieżącą wodą.

Kwasek cytrynowy i boraks

Do udrożnienia zatkanych rur można użyć również kwasku cytrynowego, który działa bardzo podobnie do kwasku cytrynowego. Wystarczy rozpuścić dwie paczki kwasku cytrynowego w szklance ciepłej wody, mieszając do całkowitego rozpuszczenia. Po kwadransie mieszankę wlewamy do odpływu.

Odtykanie zatoru w rurach/YouTube @Domowy Sposób
Odtykanie zatoru w rurach/YouTube @Domowy Sposób
Odtykanie zatoru w rurach/YouTube @Domowy Sposób

Do udrażniania zatorów w rurach idealnie nadaje się również roztwór z boraksu. Należy wymieszać 1/4 boraksu z 1/4 szklanki soli oraz z połową szklanki octu. Otrzymany roztwór wlewamy do odpływu. Po kilku minutach zalewamy rury wrzątkiem z dodatkiem soli.

A jakie wy macie sposoby na zatory w rurach?

To też może cię zainteresować: Jak pozbyć się zapachu smażonych ryb? Kilka prostych trików, które uporają się z problemem w kilka chwil

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Beata Kozidrak zdobyła się na bardzo osobiste wyznanie. Co zmieniło się w jej życiu prywatnym w mijającym roku

O tym się mówi: Wielbicieli "Sanatorium miłości" czeka sezon pełen emocji. Nie zabraknie wzruszeń i miłości. Zwiastun trzeciej edycji programu zdradza wiele