Składniki:

W przypadku kremowej masy:

krem - 350 ml
cukier - 60 g
skrobia kukurydziana - 45 g
wanilia


W przypadku masy truskawkowej:

świeże lub mrożone truskawki - 300 g
cukier - 80 g
skrobia kukurydziana - 35 g
woda - 40 ml.
Metoda przygotowania:

Wlać krem ​​na patelnię. Dodaj cukier, skrobię, wanilię. Wymieszaj masę trzepaczką i włącz grzanie. Gotuj, aż śmietana zgęstnieje, ciągle mieszając.

Następnie wlej kremową masę do formy i wygładź. Ale wcześniej musisz trochę posmarować formę olejem roślinnym. Pozostaw na stole na 20 minut, masa powinna dobrze zestalić się.
Truskawki gotowe?

Następnie umieść truskawki na patelni, dodaj cukier i smaż przez kilka minut. Cukier powinien być całkowicie rozpuszczony.

Połącz skrobię kukurydzianą z wodą, mieszaj, aż będzie gładka i dodaj do gorącego przecieru truskawkowego. Masa musi być ciągle zaburzona. Gdy przecier zagotuje się i zacznie gęstnieć, smaż przez kolejną minutę i zdejmij z ognia.

Gotowy przecier truskawkowy pokrywa kremową warstwę. Rozłóż masę równomiernie. Pozostaw deser do ostygnięcia na stole. Następnie szczelnie przykryj folią spożywczą i włóż do lodówki na 30-50 minut.

Wyjmij deser z formy, pokrój na kawałki. W razie potrzeby słodycze można opanować w kokosie.
Miłej herbatki!

Jak informował portal „Życie”: ZASKAKUJĄCO DUŻY WZROST CEN W POLSKICH MIASTACH TURYSTYCZNYCH. POLACY NIE MOGĄ W TO UWIERZYĆ, SĄ NIEBYWALE OBURZENI