Nie ma nic przyjemniejszego niż piękny zapach unoszący się w mieszkaniu. Czasem jest to naprawdę ciężkie do osiągniecia. Zwłaszcza wtedy, kiedy w naszym domu odczuwalne są intensywne zapachy po gotowaniu czy sprzątaniu z użyciem silnych detergentów. Jak sobie z tym poradzić?

Zazwyczaj idziemy po najniższej linii oporu i sięgamy po sklepowe odświeżacze powietrza. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak trujące mogą one być. W odświeżaczach powietrza znajdują się silne środki, niekiedy silnie trujące, które wpływają bardzo niekorzystnie na ludzki organizm.

Odświeżacze powietrza są szkodliwe dla organizmu

Jak podają wyniki badań brytyjskiego Centrum Promieniowania oraz Zagrożeń Chemicznych i Środowiskowych, odświeżacze powietrza zawierają duże ilości formaldehydu, czyli rakotwórczej substancji.

Dodatkowo, jeśli używamy odświeżaczy sporadycznie tj. np. raz w tygodniu, narażamy się na ryzyko zachorowania na astmę.

Na szczęście są naturalne sposoby, które pozwolą na odświeżenie zapachu w naszym mieszkaniu, nie zagrażając przy tym naszemu zdrowiu. Oto przepis na ekologiczny, domowy odświeżacz powietrza:

Ekologiczny odświeżacz powietrza

Składniki:

4 łyżki sody oczyszczonej

2 szklanki letniej wody

kilka kropel olejku zapachowego (uwaga, najlepiej stosować naturalne, zdrowe dla organizmu olejki zapachowe. Można dodać także kilka kropli cytryny czy ekstraktu z mięty)

butelka ze spryskiwaczem

Przygotowanie:

Wszystkie składniki należy połączyć w miseczce, a następnie pozostawić na 30 minut. Po upływie określonego czasu, przelej do butelki ze spryskiwaczem. Stosuj doraźnie, najlepiej w tych miejscach domu, które najbardziej pochłaniają zapachy np. firany, zasłony.

Naturalny odświeżacz powietrza to nie jedyny z produkt, który możecie samodzielnie przygotować w domu. Drugim jest organiczny płyn do tkanin, który nada ubraniom świeży zapach.

Zobacz także: LŚNIĄCE PANELE BEZ SMUG? TO MOŻLIWE, WYSTARCZY ZNAĆ TEN PROSTY SPOSÓB

Może zainteresuje Cię to: SKUTECZNE USUWANIE PLEŚNI. WYSTARCZY JEDEN EKOLOGICZNY SKŁADNIK

Portal "Życie" poleca: OSTATNIE SŁOWA PAPIEŻA FRANCISZKA ZADZIWIŁY WIERNYCH. CZY NA NASZYCH OCZACH SPEŁNIA SIĘ PRZEPOWIEDNIA ŚW. MALACHIASZA