Naukowcy alarmują, że większość osób za rzadko zmienia swoją pościel. Tymczasem to właśnie w łóżku spędzamy średnio jedną trzecią doby.

Większość osób argumentuje, że kładzie się do łóżka zaraz po kąpieli, dlatego pościel nie brudzi się tak bardzo. Niestety takie przekonanie jest błędne, ponieważ w ciągu nocy na poszewkach i prześcieradłach gromadzi się wiele zanieczyszczeń.

Chodzi tu między innymi o pot, włosy, resztki martwego naskórka czy inne wydzieliny ciała. Te rzeczy, niewidoczne gołym okiem, każdej nocy pozostawiamy po sobie w łóżku.

Zbyt długo niezmieniana pościel staje się idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii i grzybów. A te mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Brudna pościel może m.in. wywoływać choroby skóry oraz prowadzić do rozwoju alergii i astmy. To właśnie dlatego częste pranie pościeli jest tak ważna.

Często, czyli kiedy?

Regularna zmiana pościeli pozwala pozbyć się z poszewek i prześcieradeł drobnych zanieczyszczeń, które pozostawiamy w łóżku każdej nocy. Z tego powodu mikrobiolodzy zalecają, by pościel wymieniać minimum raz w tygodniu.

Poszewki i prześcieradła powinno się wymieniać najpóźniej co siedem dni, jednak warto to robić zdecydowanie częściej. Cotygodniowa wymiana pościeli może być uciążliwa, jednak specjaliści podkreślają, że jest absolutnie konieczna dla zdrowia.

Warto wyrobić w sobie nawyk częstej zmiany pościeli. Może to wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie, ale przede wszystkim na stan naszej skóry. To właśnie rzadko prana pościel może przyczyniać się do zaostrzania trądziku czy częstego pojawiania się wyprysków na twarzy.

Zbyt rzadkie zmienianie pościeli może się również przyczyniać do szybkiego przetłuszczania włosów. Każdej nocy muszą się bowiem stykać z brudną poszewką. Wymiana pościeli raz na tydzień zaoszczędzi nam tych przykrych dolegliwości. Poza tym spanie w świeżej pościeli jest znacznie przyjemniejszym doznaniem!

Na portalu "Życie" dowiesz się również... OŁÓW I RTĘĆ W RYBNYCH FILETACH. ŚWIĄTECZNE PROMOCJE MOGĄ NIE WYJŚĆ NA ZDROWIE
Warto sobie przypomnieć... LIŚĆ LAUROWY POSIADA WIELE UKRYTYCH WŁAŚCIWOŚCI. OTO CO SIĘ STANIE GDY GO PODPALISZ
Portal "Życie" informuje również o... MYJĄC PODŁOGI ZOSTAWIASZ SMUGI? NIE POPEŁNIAJ WIĘCEJ TEGO BŁĘDU